تقویم اقتصادی فارکس: نوسانات بازار سهام آمریکا تشدید شده است

سه شنبه 5 بهمن 1400 - 9:44
بازار فارکس – داده های تورمی استرالیا باعث تقویت انتظارات نرخ بهره ای بازار شده اند.

شاخص‌های سهام آسیایی و آتی آمریکا در معاملات روز سه‌شنبه افت کرده‌اند. نگرانی‌ها از سیاست‌های انقباضی پولی، تنش‌های سیاسی و نوسانات شدید بازار سهام نیویورک باعث ریسک گریزی سرمایه‌گذاران شده‌اند.

شاخص VIX به بالاترین سطح در بیش از یک سال گذشته رسیده است


شاخص‌های آتی سهام S&P 500 و نزدک ۱۰۰ بیش از ۱ درصد افت کرده‌اند، این در حالی است که شاخص سهام آسیا و اقیانوسیه به پایین‌ترین سطح از نوامبر سال ۲۰۲۰ سقوط کرده است. با این وجود شاخص‌های آتی سهام اروپا در محدوده مثبتی قرار دارند. دیشب بازار سهام آمریکا در حالی که با حجم بالایی معامله می‌شد، تا ۴ درصد هم سقوط کرد. اما در پایان کار توانست این کاهش را جبران کند. نوسانات شدید بازار سهام آمریکا نشان می‌دهند که سرمایه‌گذاران به خاطر نشست تعیین نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا و تشدید تنش‌ها در اروپای شرقی مضطرب هستند. شاخص VIX که نشانگر میزان ترس سرمایه‌گذاران بازار سهام آمریکاست، به بالاترین سطح در بیش از یک سال گذشته رسیده است. در بازار فارکس، دلار آمریکا و ین ژاپن تقویت شده‌اند.

انتظارات نرخ بهره‌ای در استرالیا تقویت شده است


در بازار اوراق قرضه، نرخ بازدهی اوراق خزانه‌داری آمریکا عملکرد مبهمی دارند. نرخ بازدهی اوراق خزانه‌داری ۱۰ ساله آمریکا پایین آمده است. در بازار نفت خام، قیمت‌ها به تعادل رسیده‌اند. در استرالیا، رشد قوی تورم باعث تقویت انتظارات نرخ بهره‌ای شده است. سرمایه‌گذاران انتظار دارند که بانک رزرو استرالیا در آینده نزدیک نرخ بهره را افزایش دهد.