برای نشست تعیین نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا آماده شوید!

چهارشنبه 6 بهمن 1400 - 9:38

نشست امروز فدرال رزرو آمریکا و بانک مرکزی کانادا مهم‌ترین رویداد اقتصادی هفته هستند. هر دو بانک مرکزی قرار است در رابطه با نرخ‌های بهره تصمیم‌گیری کنند. بعد از نوسانات احساسی بازارهای مالی در معاملات روز دوشنبه، شاهد ورود دلار آمریکا و دلار کانادا به فاز خنثی هستیم. این در حالی است که بازارهای سهام تحت فشار فروش قرار دارند. سقوط بازار سهام و تشدید نوسانات قیمتی نشان می‌دهند که سرمایه‌گذاران از نشست تعیین نرخ بهره بانک‌های مرکزی دنیا می‌ترسند.

انتظارات و سنتیمنت بازار فارکس


فدرال رزرو آمریکا قرار است به افزایش نرخ بهره در ماه مارس اشاره کند. حداقل این چیزی است که همه برای آن آماده‌اند. با این حال بخشی از بازار انتظار افزایش ۰٫۵۰ درصدی نرخ بهره را دارد و بخشی دیگر هم معتقدند که در نشست ماه مارس نرخ بهره تنها ۰٫۲۵ درصد افزایش خواهد یافت. با این حال همه بر سر افزایش ۱ درصدی (چهار مرحله) نرخ بهره در سال ۲۰۲۲ به توافق رسیده‌اند. نوسانات اخیر دلار آمریکا هم انتظارات نرخ بهره‌ای بازار را تأیید می‌کنند، این یعنی اگر فدرال رزرو با سرعت بیشتری نرخ بهره را بالا ببرد، دلار می‌تواند تقویت شود.


چرا فدرال رزرو می‌خواهد نرخ بهره را بالا ببرد؟


هم‌زمان با رشد سریع نرخ تورم آمریکا که به بالاترین سطح از دسامبر ۱۹۸۲ رسیده، رئیس فدرال رزرو آمریکا گزینه دیگری به غیر از شروع مراحل افزایش نرخ بهره ندارد. ادامه اختلال در زنجیره تأمین جهانی و ادامه افزایش قیمت‌ها در بازار کامودیتی به این معنی است که تورم می‌تواند برای مدت زمان طولانی بالا بماند. فدرال رزرو امیدوار بود که رشد ضعیف تقاضا، نرخ رشد تورم را پایین بیاورد، اما روند بهبود اقتصادی آمریکا با قدرت ادامه دارد و این یعنی فدرال رزرو برای مقابله با رشد سریع تورم باید شتاب کند.


نقشه راه سیاست‌های پولی فدرال رزرو آمریکا


سؤال اصلی که ذهن همه را به خود مشغول کرده، نقشه راه اقدامات فدرال رزرو آمریکاست. اگر رئیس فدرال رزرو آمریکا تاکید که نرخ‌های بهره از ماه مارس افزایش خواهند یافت و همچنین برای کنترل نرخ رشد تورم باید بیش از چهار مرحله نرخ بهره را بالا برد، دلار آمریکا در برابر رقبا تقویت خواهد شد. اما اگر برنامه فدرال رزرو نشان دهد که بانک مرکزی کمتر از چهار بار (هر بار ۰٫۲۵ درصد) نرخ بهره را بالا خواهد برد، نگرانی سرمایه‌گذاران از سیاست‌های انقباضی فدرال رزرو آمریکا هم از بین خواهد رفت و در نتیجه شاهد رالی صعودی قوی در بازار سهام خواهیم بود. دلار آمریکا هم تضعیف خواهد شد.


لحن فدرال رزرو مهم است


برای این که دلار آمریکا تضعیف شود و ترس سرمایه‌گذاران بازار سهام هم بریزد، فدرال رزرو می‌تواند اعلام کند که نرخ رشد تورم تنها با چند مرحله افزایش نرخ بهره سقوط خواهد کرد. یعنی نیازی به افزایش ادامه‌دار نرخ بهره نخواهد بود. یا این که می‌تواند از اثرات منفی افزایش نرخ بهره بر اقتصاد آمریکا صحبت کند. هر چه رئیس فدرال رزرو بیشتر نگران روند بهبود اقتصادی باشد، به این معنی است که در اجرای سیاست‌های انقباضی محافظه‌کارانه عمل خواهد کرد.
اما آینده تورم در میان افزایش نرخ‌های بهره چگونه تغییر خواهد کرد؟ اگر فدرال رزرو بر این باور باشد که رشد تورم خیلی سریع متوقف و سقوط خواهد کرد، آنگاه دیگر نیازی به سیاست‌های انقباضی پولی نخواهد بود. با این حال اگر فدرال رزرو بر این باور باشد که پایین آوردن تورم کار سختی خواهد بود، آنگاه فدرال رزرو بایستی سیاست‌های انقباضی را با شدت بیشتری دنبال کند. یعنی آینده بازارهای مالی دنیا به این بستگی دارد که فدرال رزرو تا چه اندازه به سیاست‌های انقباضی متمایل شود؟