آخرین وضعیت انتظارات نرخ بهره ای بازار و فدرال رزرو آمریکا!

چهارشنبه 13 بهمن 1400 - 10:18
بازار فارکس – برآورد های نرخ بهره ای شرکت های بزرگ مالی دنیا

مقامات فدرال رزرو پیام مشخصی در رابطه با آینده نرخ‌های بهره به بازارهای مالی مخابره کرده‌اند: عجله‌ای در کار نیست!


مقامات فدرال رزرو با افزایش نیم درصدی مخالف هستند!


این هفته و تا به این جای کار از شش مقام فدرال رزرو آمریکا هیچ کدام از افزایش نیم درصدی در نرخ بهره در نشست ماه مارس حمایت نکرده‌اند. حتی جیم بولارد که از حامیان سرسخت سیاست‌های انقباضی است و ریاست فدرال رزرو سنت لویس را بر عهده دارد، گفته که پنج مرحله افزایش نرخ بهره در سال ۲۰۲۲ خیلی هم فکر بدی نیست! رئیس فدرال رزرو کانزاس سیتی (جورج) هم ترجیح می‌دهد که نرخ‌های بهره به تدریج افزایش یابند. این در حالی است که در بازارهای مالی آمریکا انتظارات نرخ بهره‌ای از هفت مرحله افزایش نرخ بهره در سال ۲۰۲۲ حکایت دارند! حتی بازار به نیم درصد افزایش نرخ بهره در یک مرحله هم باور دارد! این در حالی است که معمولاً بانک‌های مرکزی بزرگ دنیا در هر مرحله تنها ۰٫۲۵ درصد نرخ‌های بهره را تغییر می‌دهند.


بازار به هفت مرحله افزایش نرخ بهره فکر می‌کند!


هم‌زمان با رسیدن تورم آمریکا به بالاترین سطح ۴۰ سال اخیر، رئیس فدرال رزرو آمریکا به افزایش نرخ بهره در نشست ماه مارس اشاره کرده بود. با این حال او احتمال افزایش نیم درصدی نرخ بهره در ماه مارس را رد نکرد و به سرعت افزایش نرخ بهره در سال ۲۰۲۲ هم اشاره‌ای نکرد. در واقع فدرال رزرو آماده است تا توجه به شاخص‌های کلان اقتصادی، سرعت سیاست‌های انقباضی را تنظیم کند. با این حال سایر مقامات فدرال رزرو که از طرف خودشان صحبت کرده‌اند، به صراحت اعلام کرده‌اند که با افزایش سریع نرخ بهره مخالف هستند.
در میان فعالین حرفه‌ای بازار، انتظارات نرخ بهره‌ای به گونه‌ای تغییر کرده که تا هفت مرحله افزایش نرخ بهره در سال ۲۰۲۲ هم پیش‌بینی شده است.