نکات کلیدی حد ضرر برای معامله گران تازه‌کار!

یکشنبه 17 بهمن 1400 - 11:33

هیچ کس دوست ندارد در بازار ضرر کند. به همین دلیل بایستی همیشه برای معاملات خود در بازار محدودیتی قائل شوید. این محدودیت همان دستور حد ضرر است. اما بسیاری از معامله گران در تعیین محل دستور حد ضرر با مشکل مواجه هستند و نمی‌دانند حد ضرر را چگونه باید محاسبه کرد. مسلماً هر استراتژی و سیگنال معاملاتی، حد ضرر مشخصی هم دارد. اما سوای این‌که استراتژی شما چگونه است، دستور حد ضرر ویژگی‌های خاصی دارد که بایستی به آن توجه کرد. اگر حد ضرر بزرگ باشد، زیان معامله هم بیشتر خواهد بود. اگر حد ضرر کوتاه باشد، خیلی زود فعال خواهد شد. در این مقاله یاد خواهید گرفت که چگونه حد ضرر بهتری را برای معاملات تعریف کنید.


دستور حد ضرر یا استاپ لاس (Stop Loss) چیست؟


دستور حد ضرر به کارگزار یا بروکر اطلاع می‌دهد که کجا باید معامله را ببندد. با رسیدن قیمت به محل حد ضرر، کارگزار هم معامله را می‌بندد. با این کار، ضرر و زیان معامله‌گر محدود می‌شود. بنابراین اگر حد ضرر را به فاصله ۱۰ درصدی از قیمت ورود به معامله قرار دهید، حداکثر زیان شما از آن معامله هم ۱۰ درصد خواهد بود.
به طور مثال، اگر شما سهام شرکتی را در ۲۵ دلار خریداری کرده باشید، می‌توانید دستور حد ضرر را در ۲۲٫۵۰ درصد قرار دهید. این یعنی اگر قیمت سهام سقوط کند، معامله شما در قیمت ۲۲٫۵۰ دلار بسته خواهد شد و زیان معامله هم تنها ۱۰ درصد خواهد بود (البته اگر در این قیمت خریداری برای سهام شما وجود داشته باشد).


چگونه حد ضرر را مشخص کنیم؟


تعیین مکان حد ضرر معامله به آستانه تحمل ریسک معامله‌گر بستگی دارد. قیمتی که برای حد ضرر تعیین می‌کنید، بایستی حتماً با این نیت انجام شود که زیان معامله را محدود کند. به طور مثال اگر سهام شرکتی را در ۳۰ دلار خریداری کرده‌اید و حد ضرر را در ۲۴ دلار قرار می‌دهید، به این معنی است که زیان معامله حداکثر ۲۰ درصد خواهد بود. اگر این ۲۰ درصد با آستانه تحمل ریسک معامله‌گر همخوانی دارد، می‌تواند از این حد ضرر استفاده کند. توجه داشته باشید که

دستور حد ضرر قبل از ورود به معامله تعیین می‌شود!


تئوری‌ها و روش‌های مختلفی برای تعیین مکان دستور حد ضرر وجود دارد. معامله گران تکنیکال سعی می‌کنند که مکان و زمان احتمالی شروع حرکات قیمتی را پیش‌بینی کنند و بر اساس سیگنال از دستور حد ضرر استفاده می‌کنند. برخی دیگر از حد ضرر متحرک ۶ درصدی استفاده می‌کنند. یعنی اگر قیمت در جهت مطلوب معامله حرکت کند، حد ضرر ۶ درصد به سمت قیمت ورود به معامله حرکت خواهد کرد. اما اگر قیمت در جهت خلاف معامله تغییر کند، حد ضرر ۶ درصدی تغییری نخواهد کرد.

آموزش فارکس – دستور حد ضرر متحرک (Trailing Stop)


روش‌های تعیین محل حد ضرر


در بالا به روش درصدی اشاره شد. در روش درصدی، حد ضرر درصد مشخصی از معامله است. یعنی شما پیش از ورود به معامله مشخص می‌کنید که حداکثر زیان معامله باید چند درصد باشد؟ سپس حد ضرر را به همان فاصله درصدی از قیمت ورود به معامله قرار می‌دهید.
روش دیگر استفاده از سطوح حمایت و مقاومتی است. این روش کمی سخت است. چون اول باید سطح حمایت یا مقاومت را به درستی مشخص کنید و سپس حد ضرر را در فاصله‌ای قرار دهید که در صورت شکست جعلی، حد ضرر فعال نشود.

آموزش فارکس – وقتی دستور حد ضرر بر اساس حمایت یا مقاومت تعیین می شود، بایستی توجه کرد که حد ضرر در فاصله ای قرار بگیرد که شکست جعلی حمایت یا مقاومت باعث فعال شدن آن نشود. به نظر شما در تصویر بالا بهتر بود حد ضرر در کجا قرار بگیرد؟ در نقطه ۳ یا نقطه ۱؟


روش دیگر استفاده از میانگین متحرک است. در واقع حد ضرر، همان میانگین متحرک نمودار خواهد بود و یا به فاصله کمی از میانگین متحرک قرار خواهد گرفت.
روش رایج دیگری هم که سوئینگ تریدر ها استفاده می‌کنند، قرار دادن حد ضرر در بالای اوج قیمتی چندین روز یا زیر کف قیمتی چندین روز است. یعنی در معاملات خرید، حد ضرر در زیر کف قیمتی چند روز اخیر قرار می‌گیرد و در معامله فروش هم حد ضرر در بالای اوج قیمتی چند روز گذشته تعیین می‌شود.