تورم ناحیه یورو رکورد زد!

چهارشنبه 13 بهمن 1400 - 14:14

داده‌های تورمی ناحیه یورو از رشد تاریخی تورم حکایت دارند! نرخ رشد تورم ناحیه یورو رکورد زده و این یعنی بانک مرکزی اروپا تحت فشار قرار خواهد گرفت تا از سیاست‌های انبساطی پولی عقب نشینی کند! یورو در واکنش به داده‌های تورمی و در ادامه بازگشت صعودی اخیر، به بالای ۱٫۱۳ دلار نفوذ کرده است.


رشد تورم ناحیه یورو از ۵ درصد عبور کرد!


رشد سالانه تورم مصرف‌کنندگان ناحیه یورو به ۵٫۱ درصد رسیده است. رشد سالانه در ماه دسامبر به ۵ درصد رسیده بود. این در حالی است که از دید اقتصاددانان حاضر در ارزیابی بلومبرگ، انتظار می‌رفت که رشد تورم سالانه تورم ناحیه یورو تنها ۴٫۴ درصد باشد. هیچ یک از ۴۴ اقتصاددان حاضر در نظرسنجی بلومبرگ انتظار رشد سریع تورم با سرعت ۵٫۱ درصد را نداشتند!

بازار فارکس – خط سیاه نرخ رشد تورم و خط قرمز رنگ نرخ رشد تورم خالص ناحیه یورو است


واکنش مثبت EURUSD به داده‌های تورمی


یورو در واکنش به داده‌های تورمی به اندازه ۰٫۳ درصد در برابر دلار آمریکا تقویت شده است. داده‌های تورمی ناحیه یورو در حالی بازار را شوکه کرده‌اند که فردا نشست تعیین نرخ بهره بانک مرکزی اروپا برگزار خواهد شد. در حالی که بانک‌های مرکزی بزرگ دنیا مثل فدرال رزرو و بانک مرکزی انگلیس به فکر افزایش نرخ بهره و سیاست‌های انقباضی هستند، اما بانک مرکزی اروپا هنوز از سیاست‌های انبساطی خارج هم نشده است.


واگرایی در انتظارات نرخ بهره‌ای بازار و بانک مرکزی ایجاد شده است!


هدف تورمی بانک مرکزی اروپا نرخ ۲ درصد است. یعنی در نرخ‌های زیر ۲ درصد باید سیاست‌های انبساطی پولی را اجرا کند تا تورم در محدوده ۲ درصد باقی بماند. وقتی‌که هم نرخ تورم بالای ۲ درصد است، بانک مرکزی باید با اجرای سیاست‌های انقباضی مثل افزایش نرخ بهره، باید نرخ رشد تورم را به محدوده ۲ درصدی پایین بکشد. حال نرخ رشد تورم ناحیه یورو از ۵ درصد هم عبور کرده است! رئیس بانک مرکزی اروپا بارها تکرار کرده که رشد تورم موقتی است و به همین دلیل شانس افزایش نرخ بهره ناحیه یورو در سال ۲۰۲۲ تقریباً صفر است!
هر چند که بانک مرکزی اروپا تا به امروز با افزایش نرخ بهره در سال ۲۰۲۲ مخالفت کرده، اما انتظارات نرخ بهره‌ای معامله گران یورو تقویت شده است. در بازار پول، همه برای افزایش ۰٫۲۵ درصدی نرخ بهره تا پایان سال ۲۰۲۲ آماده می‌شوند. این افزایش نرخ بهره باعث خواهد شد تا نرخ بهره ناحیه یورو به منفی ۰٫۲۵ درصد افزایش یابد.