بانک مرکزی ژاپن در بازار اوراق قرضه مداخله کرد!

دوشنبه 25 بهمن 1400 - 9:52

معامله گران ژاپن بعد از تعطیلات سه روز به بازار بازگشته‌اند و در اولین روز معاملاتی هفته اقدام به فروش اوراق قرضه دولت ژاپن کرده‌اند. فشارهای فروش باعث افزایش نرخ بازدهی این اوراق شده است. بانک مرکزی ژاپن هم برای این‌که با نوسانات شدید بازار مقابله کند، وارد عمل شده و با عملیات بازار باز، منحنی نرخ بهره را کنترل کرده است. رشد بازدهی اوراق معمولاً باعث تقویت ارز محلی (ین ژاپن) می‌شود.


بازدهی اوراق ۱۰ ساله ژاپن از ۰٫۲۵ درصد بالاتر نخواهد رفت!


بانک مرکزی ژاپن به مقدار نامحدودی اوراق قرضه ۱۰ ساله دولت را با نرخ بازدهی ۰٫۲۵ درصد خریداری کرده، تا از افزایش بیشتر بازدهی اوراق جلوگیری کند. با ورود بانک مرکزی به بازار، نرخ بازدهی اوراق کاهش یافته و حتی به ۲ درصد هم پایین آمده است. بانک مرکزی روز پنجشنبه گذشته برنامه کنترل منحنی بازدهی را اعلام کرده بود. این اولین بار در سه سال گذشته است که بانک مرکزی چنین کاری را انجام می‌دهد.
اخیراً فشارهای فروش در بازار اوراق قرضه جهانی تشدید شده است. رشد سریع تورم آمریکا، احتمال افزایش سریع نرخ بهره آمریکا و تنش‌ها بر سر اوکراین عامل اصلی فشارهای فروش سنگین در بازار اوراق قرضه بوده‌اند. بانک مرکزی ژاپن تنها بانک مرکزی بزرگ دنیاست که به سیاست‌های انبساطی پولی ادامه می‌دهد و برنامه‌ای هم برای خروج از سیاست‌های انبساطی ندارد. بانک مرکزی ژاپن نرخ بازدهی ۰٫۲۵ درصدی را برای اوراق قرضه ۱۰ ساله سقف در نظر گرفته و به احتمال زیاد با رسیدن بازدهی اوراق به این محدوده، دوباره وارد بازار خواهد شد و با خرید اوراق، نرخ بازدهی را پایین خواهد آورد.