بزرگان بازار چگونه به بحران اوکراین واکنش نشان دادند؟

جمعه 6 اسفند 1400 - 11:02

با شروع معاملات دیروز نیویورک بازارهای مالی دنیا هم به آرامش رسیدند و جریانات ریسک‌پذیری در بازار به راه افتاد. جریانات ریسک‌پذیری در بازارهای آسیایی هم ادامه داشته است. سرمایه‌گذاران در حال خرید سهام و ارزهای وابسته به بازار کالا هستند. گروهی دیگر از سرمایه‌گذاران هم به خرید دارایی‌های ریسکی که اخیراً سقوط شدیدی داشتند روی آورده‌اند.


واکنش بازارهای مالی به بحران اوکراین


شاخص سهام آسیا و اقیانوسیه که دیروز ۳٫۱ درصد سقوط کرده بود، امروز تقریباً ۱ درصد مثبت است. دیشب شاخص سهام S&P 500 هم توانست ۱٫۵ درصد نسبت به روز چهارشنبه رشد کند. شاخص VIX که نشانگر میزان ترس سرمایه‌گذاران بازار سهام آمریکاست، از اوج یک ماهه پایین آمده است. با این حال نرخ بازدهی اوراق خزانه‌داری ۱۰ سال آمریکا تغییر قابل‌توجهی نداشته است.
استراتژیست و مدیران سرایه گذاران به سهام و ارزهای کالایی تمایل نشان داده‌اند. به خصوص دارایی‌هایی که متصل به بازار نفت خام هستند. با این حال هنوز هم به مشتریان خود پیشنهاد می‌دهند که سرمایه خود را در دارایی‌های امنی مثل اونس طلا و فرانک سوئیس نگهدارند. بانک مرکزی چین هم با تزریق نقدینگی از بازارهای سهام آسیایی حمایت کرده است.


توصیه بزرگان بازار به معامله گران و سرمایه‌گذاران خرُد!


خرید کامودیتی!


مدیر دارایی سامسونگ در این رابطه گفته که آسیای شرقی مقاومت خوبی در مواجه با بحران اوکراین نشان داده و سهام شرکت‌های کالایی همبستگی منفی با بحران اوکراین داشته‌اند. Alan Richardson در ادامه گفته که بر اساس داده‌های تاریخی، زمانی که قیمت‌ها در بازار کالا افزایش می‌یابند، جهش‌ها و نوسانات شدید می‌توانند تا دو ماه ادامه یابند. این فعال حرفه‌ای گفته که در حال خرید سهام شرکت‌هایی است که در زمینه نفت، نیکل و آلومینیوم فعالیت دارند.


زمان توزیع ریسک فرا رسیده است!


استراتژیست ارشد بازار در Invesco نیویورک انتظار دارد که نوسانات شدید قیمتی بازارهای مالی در میان‌مدت ادامه داشته باشد. Kristina Hooper بر این باور است که در درگیری‌های نظامی قبلی هم فرصت‌های خوبی برای ورود به بازار فراهم شده بود. “جنگ اوکراین و ریسک رکود تورمی تغییر در ترکیب دارایی‌ها را توجیه می‌کنند.”


ارزهای نفتی!


استراتژیست گلدمن ساکس هم گفته که اگر تنش‌ها در روزهای آینده تشدید شوند و باعث افزایش بیشتر قیمت نفت خام شوند، ارزهای نفتی مثل دلار کانادا رشد خوبی را تجربه خواهند کرد!


پوشش ریسک را فراموش نکنید!


استراتژیست Amundi در پاریس هم گفته که زمان هج کردن (پوشش ریسک) است و بایستی با احتیاط رفتار کرد. با این حال او تأکید کرده که نباید افراطی عمل کرد و رویدادهای آینده را اغراق کرد. “برخی از اوراق قرضه، اونس طلا و ارزهای امن می‌توانند پوشش خوبی برای ریسک‌های پیش رو باشند. بازار سهام اولین جایی خواهد بود که سرمایه‌گذاران در مواجه با ریسک اقدام به فروش‌های گسترده خواهند کرد.”


از ریسک دوری کنید!


از دید مدیر Yarra Capital Management، بازار اوراق قرضه به دلیل بحران اوکراین تغییر قابل‌توجهی نکرده است. او گفته که بهتر است از معاملات ریسکی دوری کرد و شرکت هم چنین سیاستی در پیش گرفته است. این شرکت در استرالیا فعالیت می‌کند. از دید Chris Rands خیلی به نفع شرکت است اگر بانک رزرو استرالیا با سرعت کمتری نسبت به فدرال رزرو نرخ بهره را افزایش دهد، به همین دلیل شرکت هم وارد معاملاتی می‌شود که در آن پیش بینی شده نرخ بهره استرالیا کمتر از نرخ بهره فدرال رزرو افزایش خواهد یافت.


اونس طلا، نفت خام و فرانک سوئیس


استراتژیست DailyFX در سنگاپور گفته که تا به این جای کار آمریکا و اروپا تحریم‌های سنگینی را علیه روسیه وضع نکرده‌اند. دسترسی به سوئیفت و صادرات نفت خام روسیه تحریم نشده‌اند. Margaret Yang معتقد است که اونس طلا، نفت خام و فرانک سوئیس هنوز هم دارایی امن بازار به حساب می‌آیند.