بازار سهام نیویورک: شاخص های سهام آمریکا سقوط کردند!

چهارشنبه 11 اسفند 1400 - 9:28

دیشب شاخص‌های سهام آمریکا سقوط کردند. سرمایه‌گذاران بازار سهام آمریکا نگران پیامدهای اقتصادی تحریم‌های غرب علیه روسیه و تشدید درگیری‌های نظامی در اوکراین بودند. قیمت‌ها در بازار کامودیتی سیر صعودی دارند. قیمت‌ها از نفت خام گرفته تا گندم افزایش شدیدی داشته‌اند. بازار بر این باور است که افزایش قیمت‌ها در بازار کامودیتی منجر به تشدید فشارهای تورمی در اروپا و آمریکا خواهند شد و در ادامه اقتصادهای غربی با رکود تورمی درگیر خواهند شد.


هر سه شاخص سهام آمریکا سقوط کردند


شاخص سهام S&P 500 اندکی بیش از ۱٫۵ درصد سقوط کرد. شاخص سهام نزدک ۱۰۰ هم با ۱٫۶ درصد کاهش به محدوده ۱۴ هزار واحدی بازگشته است. این در حالی است که نرخ بازدهی اوراق خزانه‌داری ۱۰ سال آمریکا هم به محدوده ۱٫۷۰ درصدی سقوط کرده است. شاخص سهام داوجونز هم روز را با ۱٫۷ درصد کاهش به پایان رساند.

بازار سهام نیویورک عملکرد شاخص های سهام آمریکا 2 مارس 1
بازار سهام – عملکرد شاخص های سهام آمریکا


فدرال رزرو به افزایش نرخ بهره ادامه خواهد داد


دیروز مقامات فدرال رزرو آمریکا مثل Mester و Bostic سخنرانی داشتند. آن‌ها گفته‌اند که فدرال رزرو از ریسک تشدید فشارهای تورمی و سقوط رشد اقتصادی (همان رکود تورمی) آگاه هستند. با این حال مقامات فدرال رزرو گفته‌اند که بانک مرکزی آمریکا به خروج از سیاست‌های انبساطی پولی ادامه خواهد داد. در تقویم اقتصادی آمریکا هم شاخص ISM بخش تولیدی منتشر شد که بهتر از پیش‌بینی‌ها بود.