آموزش اندیکاتور کانال دونچیان (Donchian Channels): معرفی اندیکاتور کانال دونچیان

دوشنبه 16 اسفند 1400 - 11:13

کانال دونچیان یک اندیکاتور تکنیکال است و برای تحلیل نمودارهای قیمتی در بازارهای مالی به کار می‌رود. اندیکاتور تکنیکال دونچیان (Donchian) برای تشخیص شکست‌ها (بریک اوت) و اصلاح‌ها استفاده می‌شود. منظور از بریک اوت یا شکست، پدیده‌ای است که در آن قیمت از یک مقاومت یا حمایت عبور می‌کند. منظور از اصلاح قیمتی هم پدیده‌ای است که در آن قیمت از اوج یا کف قیمتی فاصله می‌گیرد. به طور مثال شاید قیمت از اوج قبلی ۱۵ درصد پایین بیاید و یا از کف قبلی ۱۲ درصد بالا بیاید.
علاوه بر این، کانال دونچیان یک ابزار قوی برای معامله گران پرایس اکشن است. معامله گران پرایس اکشن می‌توانند به کمک این کانال، استراتژی‌های معاملاتی پیرو روندی و یا بازگشتی خود را بهینه کنند.

آموزش فارکس اندیکاتور کانال دونچیان Donchian Channels 1
آموزش اندیکاتور کانال دونچیان – کانال دونچیان از سه خط تشکیل شده است. خط قرمز، سقف کانال است و خط آبی همان خط میانی است. خط سبز رنگ هم کف کانال محسوب می شود. در این نمودار، کانال دونچیان برای ۲۰ کندل آخر رسم شده است.


تاریخچه اندیکاتور کانال دونچیان


ریچارد دونچیان از معامله گران موفق آمریکای در بازار کامودیتی و آتی بود و کانال دونچیان را هم او طراحی کرده است. او از مدیران پیشرو و موفق در بازارهای مالی بود و اولین صندوق بازار آتی را هم در سال ۱۹۴۹ تأسیس کرد. او به مدل‌سازی صندوق‌های آتی آمریکا هم کمک زیادی کرده است. حتی سیستم معاملاتی لاک‌پشت هم بر اساس کارهای او پایه‌ریزی شده است. ریچارد دونچیان در اوایل دهه ۱۹۷۰ استراتژی معاملاتی کانال متحرک را طراحی کرد و بعد از او این کانال به کانال دونچیان مشهور شد.

آموزش کانال دونچیان ریچارد دونچیان 2
آموزش اندیکاتور کانال دونچیان – ریچارد دونچیان خالق صنعت مدیریت فیوچرز و مدیریت مالی آتی است.


کانال دونچیان و نمودار کندلی


اندیکاتور کانال دونچیان از نمودارهای کندلی یا همان شمعی استفاده می‌کند و به فرآیند تصمیم‌گیری کمک زیادی می‌کند. نمودارهای کندل استیک عملکرد بازار را در یک دوره زمانی مشخص می‌کند. نمودارهای شمعی نقش پر رنگی در کانال دونچیان دارند و به همین دلیل این کانال می‌تواند ابزار مناسبی برای معامله گران پرایس اکشن باشد. معامله گران پرایس اکشن با تمام ابزارهای و استراتژی‌های لازم برای استفاده از کانال دونچیان را بلدند.


خلاصه

  • اندیکاتور کانال دونچیان یک اندیکاتور روندی است و از مومنتوم و روند فعلی بازار برای تصمیم‌گیری و سیگنال یابی استفاده می‌کند.
  • کانال دونچیان از دو خط تشکیل شده است. سقف کانال، بالاترین قیمت ثبت شده در نمودار در یک بازه زمانی مشخص است. به طور مثال بالاترین قیمت در ۴۰ کندل گذشته. سقف کانال هم پایین‌ترین قیمت در دوره زمانی مشخص را نشان می‌دهد.
  • معمولاً در کانال دونچیان از خط میانی استفاده نمی‌شود، اما اگر در کانال خط میانی وجود داشت، نشانگر میانگین سقف و کف کانال است.


۱ – معرفی اندیکاتور کانال دونچیان (شما در این صفحه هستید)
۲ – چگونه اندیکاتور را دانلود، نصب و تنظیم کنیم؟
۳ – کانال دونچیان چگونه کار می‌کند؟
۴ – استراتژی معامله با کانال دونچیان


آشنایی با سایر اندیکاتور ها:

آخرین مطالب