آموزش اندیکاتور کانال دونچیان (Donchian Channels): کانال دونچیان چگونه کار می‌کند؟

دوشنبه 16 اسفند 1400 - 12:45

کانال دونچیان از سه باند استفاده می‌کند. باند بالایی نشانگر بالاترین قیمت در دوره اخیر است. باند پایینی هم نشانگر پایین‌ترین قیمت در دوره اخیر است. باند میانی هم نشانگر میانگین باند بالایی و پایینی است.
سه باند کانال دونچیان نشانگر وضعیت فعلی بازار است و به معامله گران و سرمایه‌گذاران کمک می‌کند تا خیلی سریع وضعیت بازار را رصد کنند و پوزیشن بهتری انتخاب کنند. با یک نگاه به کانال دونچیان می‌توان گفت که سقف و کف بازار چگونه تغییر کرده‌اند؟

آموزش اندیکاتور کانال دونچیان – در تصویر بالا به خوبی می توان دید که وقتی خط قرمز نزولی بوده، یعنی بازار در حال تشکیل اوج های قیمتی پایین تری است. یعنی روند نزولی است. در قسمت پایانی نمودار هم قیمت توانسته به بالای اوج های قبلی عبور کند، یعنی روند نزولی به پایان رسیده و قیمت تغییر روند داده است. اوج های قبلی که با باند بالایی اندیکاتور نمایش داده می شوند، مقاومت بازار بوده اند.


نه‌تنها با کانال دونچیان می‌توان تصویر کلی بازار را ارزیابی کرد، بلکه می‌توان با برخورد و درگیری قیمت با کانال دونچیان از ماهیت حرکات و روند احتمالی بازار هم اطلاعات خوبی کسب کرد. اگر قیمت در حال حرکت به سمت باند بالایی باشد، به معنی روند صعودی یا بولیش در بازار خواهد بود. این یعنی معامله‌گر بایستی به دنبال فرصت‌های خرید باشد. در مقابل اگر قیمت به سمت باند پایینی حرکت کند، به معنی روند نزولی یا بریش است و معامله‌گر هم باید به دنبال پوزیشن های فروش باشد.
اگر قیمت در اطراف خط میانی کانال دونچیان نوسان می‌کند، به معنی بازار بدون روند یا خنثی است. در چنین شرایطی معامله‌گر بایستی صبر کند.

آموزش اندیکاتور دونچیان – روند بازار تا وسط های مستطیل صعودی بوده است. اما بعد از آن قیمت نتوانسته از باند بالایی عبور کند. سیر نزولی باند بالایی کانال دونچیان هم تاییدی بر این ادعاست. این یعنی روند صعودی به پایان رسیده و بازار سقوط خواهد کرد. همان طور که مشاهده می کنید کانال دونچیان با عین سادگی، خیلی سریع روند کلی بازار و تغییرات اوج قیمتی بازار را به تصویر می کشد.


کانال دونچیان چگونه محاسبه می‌شود؟


محاسبات کانال دونچیان (Donchian) خیلی ساده است. در این محاسبات باید ابتدا باند بالا، سپس باند پایینی و در نهایت خط میانی را محاسبه کرد.
باند بالایی: بالاترین قیمت در n کندل آخر (خط قرمز)
باند پایینی: پایین‌ترین قیمت در n کندل آخر (خط سبز)
خط میانی: میانگین باند بالایی و باند پایینی (خط آبی)
در اینجا منظور از n تعداد کندل های دلخواه است. شما می‌توانید برای محاسبه باند بالایی، بالاترین قیمت ثبت شده در بازار برای ۱۰ کندل اخیر را در نظر بگیرید. یعنی باند بالایی برابر خواهد بود با بالاترین قیمتی که در ۱۰ کندل اخیر ثبت شده است. برای محاسبه خط میانی هم خیلی ساده مقدار باند بالایی را با مقدار باند پایینی جمع کنید و عدد به دست آمده را بر ۲ تقسیم کنید.


چگونه با کانال دونچیان معامله کنیم؟


برای معامله با کانال دونچیان دو رویکرد وجود دارد: معامله با روند نزولی و معامله با روند صعودی. خط میانی حائلی برای این دو رویکرد است. کانال دونچیان برای معامله‌گرانی مناسب است که همیشه در بازار حضور دارند. همچنین توجه داشته باشید که این اندیکاتور می‌تواند شدت نوسانات قیمتی بازار را هم نشان دهد. به طور مثال اگر نوسانات بازار کوتاه باشند، ارتفاع کانال دونچیان هم کوتاه خواهد بود. اما اگر نوسانات قیمتی تشدید شوند و قیمت جهش‌ها و سقوط‌های شدید و بزرگی را تجربه کند، ارتفاع کانال هم بلندتر خواهد شد.


۱ – معرفی اندیکاتور کانال دونچیان
۲ – چگونه اندیکاتور را دانلود، نصب و تنظیم کنیم؟
۳ – کانال دونچیان چگونه کار می‌کند؟ (شما در این صفحه هستید)
۴ – استراتژی معامله با کانال دونچیان


آشنایی با سایر اندیکاتور ها:

آخرین مطالب