اسیلاتور (Oscillator) چیست؟

یکشنبه 21 فروردین 1401 - 11:05

اسیلاتور از ابزار تحلیل تکنیکال است. اسیلاتور جزو اندیکاتورهای نموداری است و به معامله‌گر کمک می‌کند تا سطوح اشباع خرید و اشباع فروش را در یک محدوده معین و در یک بازار بدون روند یا رنج مشخص کند. بسیاری از معامله گران از چندین اسیلاتور برای تعیین سقف و کف دامنه رنج و تعیین نقاط خرید و فروش استفاده می‌کنند. اندیکاتور RSI یکی از مشهورترین اسیلاتور های بازار است و می‌تواند خیلی سریع سطوح اشباع خرید و فروش را مشخص کند. در این مقاله می‌خواهیم با خود اسیلاتور آشنا شویم. اسیلاتور چیست و چگونه کار می‌کند؟ و از همه مهم‌تر به چه دردی می‌خورد؟


چرا از اسیلاتور استفاده می‌کنیم؟


میانگین متحرک و خطوط ترند در شناسایی روندهای بازار اهمیت زیادی دارند. معامله گران به کمک میانگین متحرک و خطوط روند مشخص می‌کنند که روند بازار صعودی است یا نزولی. اما وقتی‌که بازار رنج است، یعنی بازار بدون روند است و قیمت‌ها نوسانات نامشخصی دارند، معامله گران و تحلیلگران فارکس از اسیلاتور استفاده می‌کنند. زمانی که بازار بدون روند و در یک خط افقی نوسان می‌کند، بهترین زمان برای استفاده از اسیلاتور است.
وقتی اندیکاتور اسیلاتور (مثل RSI) به نمودار اضافه شده، خیلی سریع وضعیت اشباع خرید و اشباع فروش را مشخص می‌کند. سطوح اشباع خرید و فروش نشان می‌دهند که قیمت‌ها در کدام محدوده قدرت حرکتی خود را از دست می‌دهند. یعنی وقتی بازار به اشباع خرید رسیده، به این معنی است که قدرت خریداران دیگر بیشتر از این تقویت نخواهد شد و به همین دلیل سمت خرید بازار به زودی تضعیف خواهد شد و قیمت‌ها پایین خواهند آمد. در مقابل وقتی اسیلاتور به محدوده اشباع فروش می‌رسد، به این معنی است که قدرت فروشندگان بیشتر از این تقویت نخواهد شد و دیگر این آخرین زور فروشندگان برای پایین کشیدن قیمت است. پس بازار به زودی با کاهش دستورات فروش مواجه خواهد شد و فرصتی برای قدرت‌نمایی خریداران فراهم خواهد شد.


اسیلاتور (Oscillator) چیست؟


یک اسیلاتور یک اندیکاتور تکنیکال است. اسیلاتور بین دو مقدار نوسان می‌کند. این دو مقدار بالاترین و پایین‌ترین سطوح ممکن برای اسیلاتور است. برخی از اسیلاتور ها به جای این‌که بین دو مقدار مثل ۰ و ۱۰۰ نوسان کنند، حد و مرزی ندارند. یعنی می‌توانند بین منفی و مثبت بی‌نهایت نوسان کنند. اسیلاتور با رسیدن به نزدیکی بالاترین سطوح تعریف شده، وارد محدوده اشباع خرید می‌شود. وقتی هم که اسیلاتور به پایین‌ترین سطوح تعریف شده سقوط می‌کند، وارد محدوده اشباع فروش می‌شود.


اسیلاتور چگونه کار می‌کند؟


معمولاً از اسیلاتور ها در کنار سایر اندیکاتورها و ابزار تکنیکال استفاده می‌کنیم. اسیلاتور ها اطلاعات خوبی از وضعیت جدید بازار در اختیار معامله‌گر قرار می‌دهند و فرصتی برای ورود به معامله ایجاد می‌کنند. بهترین زمان برای استفاده از اسیلاتور، زمانی است که بازار بدون روند یا رنج باشد. در واقع وقتی بازار روند دار است، ابزار زیادی برای تحلیل بازار وجود دارد. اما وقتی‌که بازار رنج است و بدون روند نوسان می‌کند، شرایط برای هر معامله‌گری سخت می‌شود. در بازارهای رنج یا بدون روند آینده مبهم است. به همین دلیل بهترین کار استفاده از ابزاری است که تنها برای بازار بدون روند یا رنج تعریف شده است. در چنین شرایطی اکثر معامله گران به اسیلاتور ها روی می‌آورند. مشهورترین اسیلاتور های تکنیکال عبارت‌اند از اسیلاتور استوکاستیک، RSI و MFI.
وقتی‌که اسیلاتوری را برای استفاده انتخاب می‌کنید، بایستی دو مقدار برای آن تعریف کنید. این دو مقدار سقف و کف اسیلاتور خواهند بود. اسیلاتور بین این دو سقف و کف خود نوسان خواهد کرد و سطوح اشباع خرید و فروش را مشخص خواهد کرد. وقتی‌که اسیلاتور به نزدیکی سقف خود حرکت می‌کند، می‌توان گفت که بازار در حال ورود به محدوده اشباع خرید است. زمانی که اسیلاتور به نزدیکی کف خود حرکت می‌کند، می‌توان گفت که بازار در حال ورود به اشباع فروش است.

آموزش فارکس – اسیلاتور در بازار رنج یا بدون روند عملکرد بهتری دارد و به خوبی سطوح اشباع فروش و خرید را نشان می دهد.


از اسیلاتور ها فقط در بازار رنج استفاده کنید!


در تحلیل تکنیکال، اسیلاتور ها را بر اساس درصدی بین ۰ تا ۱۰۰ مقیاس بندی می‌کنند. معمولاً اسیلاتور چندین کندل قیمتی را در نظر می‌گیرد و قیمت بسته شدن را با رنج کلی قیمت‌ها (در آن محدوده زمانی) مقایسه می‌کند. اسیلاتور های مختلف از روش‌های متفاوتی در محاسبات خود استفاده می‌کنند. وقتی‌که قیمت‌ها در بازار رنج می‌زنند و در دامنه محدودی نوسان می‌کنند، اسیلاتور هم این نوسانات را ره‌گیری می‌کند و بر اساس محاسبات خود نشان می‌دهد که بازار در چه وضعیتی است. معمولاً وقتی اسیلاتور از ۷۰ تا ۸۰ درصد عبور می‌کند، نشانگر فرصت فروش (اشباع خرید) است. زمانی هم که به زیر ۳۰ تا ۲۰ درصد سقوط می‌کند، نشانگر فرصت خرید (اشباع فروش) است.
بایستی در استفاده از اسیلاتور ها دقت کرد. اسیلاتور ها برای بازارهای رنج و بدون روند طراحی شده‌اند. زمانی که بازار از حالت رنج خارج می‌شود و وارد روند جدیدی می‌شود، سیگنال‌های اسیلاتور ها می‌توانند گمراه کننده باشند. حتماً توجه داشته باشید که وقتی بازار روند دارد، اسیلاتور می‌تواند به مدت طولانی در سطح اشباع خرید یا اشباع فروش باقی بماند! پس همیشه در کنار اسیلاتور ها از سایر ابزار تکنیکال برای تعیین روند استفاده کنید. همین‌که بازار روند جدیدی شروع کرد، به دقت سیگنال‌های اسیلاتور ها هم شک کنید!