سیگنال فارکس چیست؟

یکشنبه 11 اردیبهشت 1401 - 10:02

فرقی نمی‌کند که حرفه‌ای یا تازه‌کار باشید، استفاده از سیگنال‌های فارکس همیشه می‌تواند ایده خوبی باشد. سیگنال فارکس در زمان معامله‌گر صرفه‌جویی می‌کنند و در عین حال شانس موفقیت معاملات را هم بالا می‌برند. علاوه بر این، سیگنال فارکس امکان استفاده از دانش و تجربه سایرین را هم فراهم می‌کند. به خصوص اگر شخص تازه وارد باشد.


با این وجود همه سیگنال‌های فارکس قابل اتکا نیستند. در این مقاله می‌خواهیم با سیگنال فارکس آشنا شویم و راه و روش تشخیص سیگنال‌های قوی و ضعیف را یاد بگیریم.


فهرست مطالب:

سیگنال فارکس چیست؟


سیگنال فارکس یک پیشنهاد است! پیشنهادی که اگر به آن عمل کنید، می‌توانید یک معامله یا پوزیشن با شرط و شروط خاص را باز کنید.


معمولاً وقتی حرف از سیگنال فارکس می‌شود، تصور می‌شود که تمامی سیگنال‌های مربوط به بازار فارکس است. اکثر سیگنال‌ها مربوط به جفت ارزهاست، با این حال سیگنال‌هایی برای سایر بازارها هم صادر می‌شود.


سیگنال می‌تواند نتیجه کار یک معامله‌گر حرفه‌ای، شرکت سرمایه‌گذاری، تحلیلگر با تجربه و یا یک شخص تازه وارد باشد!


سیگنال فارکس شامل اطلاعاتی است که نحوه ورود به یک معامله را به طور دقیق و مشخص تعیین می‌کند. از کجا باید وارد معامله شوید؟ معامله خرید است یا فروش؟ حد ضرر معامله و حد سود معامله کجا قرار می‌گیرند؟


بهترین سیگنال‌های فارکس، سیگنال‌هایی هستند که دلیل سیگنال را توضیح می‌دهند و اطلاعاتی از علت پیشنهاد آن سیگنال ارائه می‌کنند. بسیاری از ارائه‌دهندگان سیگنال، از استراتژی که سیگنال را صادر کرده هم حرف می‌زنند.


در واقع سیگنال نه تنها فرصت‌های معاملاتی خوبی را در اختیار معامله‌گر قرار می‌دهد، بلکه به او دانش و مهارت جدیدی را یاد می‌دهد!

آموزش فارکس – سیگنال فارکس در زمان صرفه جویی می کند و معامله گر را با استراتژی و دانش جدیدی آشنا می کند!


ویژگی‌های یک سیگنال خوب!


دلایل زیادی برای استفاده از سیگنال فارکس وجود دارد. اما هر سیگنالی را نمی‌توان قبول کرد. سیگنال خوب ویژگی‌های متمایزی دارد. ویژگی‌های سیگنال خوب، دلیل استفاده از سیگنال را هم توجیه می‌کنند!


سیگنال خوب دیدگاه یا استراتژی یک فرد با تجربه و خبره است! اگر شما یک معامله‌گر حرفه‌ای هستید، می‌توانید از سیگنال دیگران برای تائید معاملات خود استفاده کنید و یا از آن‌ها چیزهای جدیدی یاد بگیرید. اگر تازه‌کار هستید، سیگنال فارکس شانس موفقیت معاملات را بالا خواهد برد. پس اولین ویژگی سیگنال خوب این است که توسط یک شخص (حقیقی یا حقوقی) خبره صادر شده باشد!


سیگنال خوب باید دانش جدیدی در اختیار شما قرار دهد. هر چقدر هم در بازار فارکس وقت گذاشته باشید، باز هم استراتژی و سیستم‌های معاملاتی تازه‌ای وجود دارند که بسته به آخرین وضعیت بازارهای جهانی طراحی شده‌اند! سیگنال خوب، دید شما را به رویکردهای جدید باز می‌کند!


سیگنال خوب در وقت معامله‌گر صرفه‌جویی می‌کند. پیدا کردن یک فرصت معاملاتی خوب کار ساده‌ای نیست. شاید مدت زمان زیادی را برای پیدا کردن سیگنال خوب صرف کنید. استفاده از سیگنال فارکس کمک می‌کند تا شما در زمان صرفه‌جویی کنید و از همه مهم‌تر، سیگنال‌های خوب را به موقع شکار کنید.


جزئیات سیگنال فارکس


ویژگی‌های سیگنال خوب را در بالا بررسی کردیم. اما برای این‌که پیشنهاد معاملاتی، سیگنال محسوب شود، چه اطلاعاتی باید داشته باشد؟ سیگنال خوب باید نقطه ورود به معامله، حد سود، حد ضرر، خرید یا فروش و اطلاعات اضافی دیگری هم داشته باشد.


نقطه ورود


سیگنال فارکس باید نقطه ورود به معامله را مشخص کند. برخی از سیگنال‌ها از یک محدوده برای ورود به معامله استفاده می‌کنند و برخی دیگر قیمت دقیق خرید یا فروش را ذکر می‌کنند.


نقطه ورودی که در سیگنال فارکس پیشنهاد می‌شود، برای ورود در آینده نزدیک است. یعنی باید شرط ورود به معامله رعایت شود و بعد از آن وارد معامله شد. پس اگر سیگنال فارکسی دریافت کردید، به این معنی نیست که همین الان باید وارد معامله شوید!


اگر سیگنالی دریافت کردید که شرطی برای ورود به معامله نداشته باشد، به احتمال زیاد سیگنال صادر شده قوی نیست!


حد سود


سیگنال تنها نقطه ورود به معامله را مشخص نمی‌کند. باید سطح خروج از معامله را هم مشخص کند. شما باید بدانید که از نظر سیگنال، معامله کی به موفقیت و به هدف نهایی می‌رسد. به همین دلیل است که سیگنال فارکس باید حد سود داشته باشد.


برخی از سیگنال‌های فارکس شاید چندین حد سود داشته باشند. این نشان دهنده حرفه‌ای بودن سیگنال دهنده است!

اگر سیگنال فارکس چندین حد سود داشته باشد و سیگنال دهنده هم اعلام کند که در هر یک از حد سودها چقدر از حجم معامله بسته خواهد شد، به این معنی است که سیگنال دهنده واقعاً استراتژی قوی و به روزی دارد!


حد ضرر


معامله‌گر حرفه‌ای باشد یا تازه کار، در هر صورت باید برای معامله حد ضرر تعیین کند. هر کسی اشتباه می‌کند. حتی بزرگان بازار هم گاهی اوقات اشتباه می‌کنند. سیگنال خوب حتماً حد ضرر دارد!


در حرفه معامله‌گری مسئله تنها کسب سود نیست. باید بتوان به گونه‌ای معامله کرد که برآیند سود معاملات بیشتر از زیان آن‌ها باشد. برای این کار باید معامله حد ضرر داشته باشد. اگر سیگنالی حد ضرر نداشت، یا خودتان باید حد ضرر تعیین کنید و یا از سیگنال صرف‌نظر کنید!


خرید یا فروش


سیگنال باید مشخص کند که معامله‌گر بایستی اقدام به خرید کند یا اقدام به فروش؟ سیگنال دهنده نباید تنها سیگنال خرید دهد. اگر تمامی سیگنال‌ها خرید بودند، به این معنی است سیگنال دهنده یک طرفه به بازار نگاه می‌کند. این ویژگی خوبی برای سیگنال فارکس محسوب نمی‌شود!


اطلاعات اضافی


سیگنال فارکس باید اطلاعات اضافی در اختیار معامله‌گر قرار دهد. باید معامله‌گر بداند که چرا این سیگنال پیشنهاد شده است. آیا الگوی خاصی تشکیل شده است؟ اندیکاتورها سیگنال صادر کرده‌اند؟ هر اطلاعاتی که دلیل پیشنهاد سیگنال را توضیح دهد، می‌تواند برای معامله‌گر مفید باشد. با این کار معامله‌گر در جریان کار قرار می‌گیرد.


سیگنال تکنیکال


سیگنال‌های فارکسی تکنیکال بر اساس تاریخچه حرکات قیمتی بازار صادر می‌شوند. تحلیلگر از چندین سبک تحلیلی و معاملاتی استفاده می‌کند و به سیگنال می‌رسد. سیگنال تکنیکال نقطه دقیق ورود به معامله، حد ضرر و حد سود را مشخص می‌کند.


سیگنال بنیادی یا فاندامنتال


سیگنال‌های بنیادی یا فاندامنتال بر اساس اخبار و داده‌های اقتصادی صادر می‌شوند. در این میان تحلیل جریانات ریسکی و سنتیمنت بازار هم در صدور سیگنال نقش دارند.


سیگنال بنیادی مثل سیگنال تکنیکال نقطه دقیقه ورود به معامله، حد ضرر و حد سود را مشخص نمی‌کند! اما از تغییرات بزرگ و جدی در بازار حرف می‌زند! تغییر در وضعیت بنیادی بازار منجر به صدور سیگنال می‌شود! چنین سیگنال‌هایی قوی هستند و اعتبار بالایی دارند.


به طور مثال اگر سیگنال بنیادی از افزایش نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا در سال آینده خبر دهد، به این معنی است که تا پایان مراحل افزایش نرخ بهره، دلار آمریکا سیر صعودی خواهد داشت و برای خرید مناسب خواهد بود.


از کجا سیگنال پیدا کنیم؟


در ایران بورس آنلاین انواع تحلیل‌های تکنیکال و بنیادی در اختیار معامله گران قرار گرفته تا خیلی سریع از آخرین وضعیت بازار اطلاع پیدا کنند. تقریباً تمامی تحلیل‌های تکنیکال و بنیادی در قلب خود سیگنال‌های معاملاتی خوبی دارند.


در عین حال شما می‌توانید از صفحه سیگنال لحظه‌ای فارکس هم برای معاملات استفاده کنید.


توصیه می‌شود که در زمان استفاده از سیگنال‌ها حتماً به مباحث مدیریت ریسک و بازدهی دقت کنید!