تکنیک ساده و موفق برای پیش بینی روند بازار با ADX!

یکشنبه 25 اردیبهشت 1401 - 11:01

در این مقاله می‌خواهیم با یک تکنیک ساده برای پیش‌بینی شروع روند جدید بازار آشنا شویم. این تکنیک خیلی ساده است. یک اندیکاتور مشهور در کنار تحلیل پرایس اکشن به ما کمک می‌کنند تا شروع روند جدید را پیش‌بینی کنیم. این تکنیک نه‌تنها برای پیش‌بینی شروع روند جدید کاربرد دارد، بلکه می‌توان از آن برای پیش‌بینی خروج بازار از وضعیت خنثی یا رنج هم استفاده کرد. یعنی این تکنیک می‌تواند شانس موفقیت شکست سقف یا کف بازار رنج را هم تعیین کند!


شیب اندیکاتور ADX، بهترین تکنیک برای پیش‌بینی شروع و پایان روند!


اکثر معامله گران با سیستم قوی مبتنی بر اندیکاتور ADX آشنا هستند. این اندیکاتور به خوبی روند بازار را مشخص می‌کند. معمولاً وقتی ADX بالای ۲۵ واحد است، یعنی بازار روند دارد. در مقابل اگر ADX زیر ۲۵ واحد باشد، به معنی بازار رنج یا بدون روند است. اما اندیکاتور ADX ویژگی دیگری هم دارد که برای پیش‌بینی بازار کمک زیادی می‌کند. شیب ADX به اندازه شکست خط ۲۵ واحدی اهمیت دارد.


شیب اندیکاتور ADX پیش از شکست خط ۲۵ واحدی می‌تواند اولین نشانه از تغییر روند باشد. اگر شیب ADX مثبت و سیر صعودی داشته باشد، به این معنی است که روند جدیدی در حال شکل‌گیری است. در مقابل وقتی شیب ADX منفی می‌شود و سیر نزولی پیدا می‌کند، به این معنی است که روند بازار در حال پایان است و به زودی بازار رنج خواهد شد.


تفسیر شیب اندیکاتور ADX


اگر با اندیکاتور ADX آشنایی ندارید، از آموزش اندیکاتور ADX ایران بورس آنلاین استفاده کنید.


در تصویر زیر به شیب اندیکاتور ADX توجه کنید. پیش از ورود بازار به یک روند جدید، شیب اندیکاتور ADX صعودی و مثبت بود. یعنی شیب اندیکاتور ADX خیلی زودتر از شکست خط ۲۵ از شروع روند جدید حکایت داشت.

آموزش فارکس – خط سبز پر رنگ همان اندیکاتور ADX است. پیش از شکست مقاومت بازار در داخل دایره، شیب اندیکاتور ADX مثبت بود و از شروع روند جدید حکایت داشت. همزمان با عبور اندیکاتور ADX به بالای خط ۲۵، مقاومت قبلی بازار هم شکسته شده و روند جدید شروع شده است.


بعد از این که شیب ADX مثبت شد، منتظر شکست خط ۲۵ بمانید تا شروع روند جدید تائید شود. در نمودار بالایی بعد از مثبت شدن شیب اندیکاتور ADX، خط ۲۵ واحدی شکسته شده است. هم‌زمان با شکست خط ۲۵ واحدی، شکست مقاومت یا اوج قبلی بازار هم اتفاق افتاده است!

در استفاده از این تکنیک به نکات زیر توجه کنید!

  • توجه داشته باشید که تغییر شیب ADX یکی از نشانه‌های تغییر روند است و به تنهایی نمی‌توان از آن برای پیش‌بینی و تحلیل بازار استفاده کرد.
  • زمانی که قیمت در یک جهت حرکت می‌کند، شیب ADX هم مثبت خواهد بود. توصیه می‌شود که از شیب اندیکاتور ADX در کنار تحلیل پرایس اکشن برای پیش‌بینی شروع روندهای جدید استفاده کنید. از این تکنیک می‌توان برای شکست و خروج بازار از وضعیت رنج یا خنثی هم استفاده کرد!
  • شیب اندیکاتور ADX برای روندهای صعودی و نزولی مثبت خواهد بود! مثبت بودن شیب اندیکاتور ADX به معنی روند صعودی بازار نیست! بلکه به معنی شروع یک روند جدید است که می‌تواند نزولی یا صعودی باشد! برای آشنایی بیشتر با اندیکاتور به آموزش اندیکاتور ADX نگاه کنید.

شارژ حساب فیبوگروپ با ارزان ترین نرخ بازار

از نرخ های بسیار بسیار رقابتی و ارزان ما برای شارژ حساب فارکس خود در بروکر فیبوگروپ بهره مند شوید