گزارش نیمروزی: جریانات ریسک گریزی تنها به نفع دلار، ین و اوراق خزانه داری تمام شده است!

پنجشنبه 22 اردیبهشت 1401 - 17:11

شاخص‌های سهام جهانی به همراه شاخص‌های آتی سهام آمریکا سقوط کرده‌اند. ترس از رشد سریع تورم و نرخ‌های بهره که شاید منجر به رکود تورمی شوند، باعث به راه افتاده جریانات ریسک گریزی شده‌اند.


بازارهای سهام هنوز هم در حال سقوط‌اند!


شاخص آتی سهام S&P 500 به اندازه ۰٫۹ درصد افت کرده است. این در حالی است که دیشب هم این شاخص در معاملات بورس نیویورک به پایین‌ترین سطح از مارس ۲۰۲۱ سقوط کرد. شاخص آتی سهام نزدک ۱۰۰ هم به اندازه ۱٫۴ درصد پایین آمده است. شاخص‌های سهام از آسیا تا اروپا هم منفی هستند.


جریانات ریسک گریزی و خروج نقدینگی از دارایی‌های ریسکی به حدی شدید است که شاخص سهام MSCI جهان در حال ثبت ششمین هفته منفی متوالی است. این طولانی‌ترین کاهش شاخص از زمان بحران مالی سال ۲۰۰۸ است.
در بازار فارکس تنها دلار و ین ژاپن رشد کرده‌اند!


در بازار فارکس، جریانات ریسک گریزی به نفع دلار آمریکا تمام شده است. رالی صعودی دلار برای ششمین روز متوالی ادامه دارد و تقاضا برای اوراق خزانه‌داری آمریکا هم افزایش یافته است. دلار و اوراق خزانه‌داری آمریکا در نقش دارایی امن ظاهر شده‌اند.


دلار آمریکا در برابر تمامی ارزهای اصلی گروه ۱۰ تقویت شده است. در این میان تنها ین ژاپن توانسته در برابر دلار آمریکا مقاومت کند. ظاهراً ین ژاپن هم در حال پیوستن به دارایی‌های امن بازار است!


رشد سریع تورم باعث افزایش سریع نرخ بهره آمریکا خواهد شد!


داده‌های تورمی آمریکا سریع‌تر از پیش‌بینی‌های بازار رشد کرده بودند و به همین دلیل شرایط برای افزایش سریع نرخ بهره فدرال رزرو مهیا شده است. فدرال رزرو نتوانسته تأثیر جدی بر فشارهای تورمی بگذارد. به همین دلیل شاید در ماه‌های آینده فدرال رزرو مجبور به افزایش ۰٫۷۵ درصدی نرخ بهره در یک جلسه شود! افزایش سریع و بزرگ نرخ بهره ترمز رشد اقتصادی آمریکا و سایر اقتصادهای دنیا را خواهد کشید.


بیت کوین تا نزدیکی ۲۵ هزار دلار سقوط کرد!


در بازار رمزارز ها، سقوط بازار ادامه دارد. بازار رمزارز ها قربانی بحران نقدینگی و کاهش تقاضا برای دارایی‌های ریسکی شده است. بیت کوین بزرگ‌ترین رمزارز بازار هم سقوط کرده است. در معاملات امروز، قیمت بیت کوین نسبت به روز گذشته بیش از ۱۰ درصد سقوط کرده بود! اما در نهایت میزان افت بیت کوین به ۱٫۸ درصد کاهش یافت.

بازار فارکس – از ابتدای هفته تنها ین ژاپن در برابر دلار آمریکا تقویت شده است. بقیه ارز ها در برابر دلار آمریکا سقوط کرده اند!