تقویم اقتصادی فارکس: پاول انتظارات نرخ بهره ای بازار را تضعیف کرد!

جمعه 23 اردیبهشت 1401 - 10:20

دیروز رئیس فدرال رزرو آمریکا باز هم از افزایش سریع نرخ‌های بهره عقب‌نشینی کرد. همین مسئله باعث بهبود شاخص‌های سهام جهانی شده است. در این میان سقوط بازار رمزارز ها هم متوقف شده است.


شاخص‌های سهام رشد کردند!


شاخص سهام آسیا و اقیانوسیه به اندازه ۱٫۵ درصد بالا آمده است. سهام شرکت‌های فناوری و بورس سهام ژاپن نقش جدی در رشد شاخص سهام آسیا و اقیانوسیه داشتند. شاخص‌های آتی سهام آمریکا و اروپا هم مثبت هستند. در این میان بازگشت آرامش به بازار رمزارز ها هم باعث شده تا جریانات ریسک گریزی متوقف شوند. قیمت بیت کوین توانسته دوباره به محدوده ۳۰ هزار دلاری باز گردد.


تقاضا برای دارایی‌های امن کاهش یافت


دیروز رئیس فدرال رزرو آمریکا دوباره تأکید کرده که در هر یک از دو نشست تعیین نرخ بهره آتی، نرخ‌های بهره تنها نیم درصد افزایش خواهند یافت و خبری از افزایش ۰٫۷۵ درصدی نرخ بهره نیست. شاخص دلار آمریکا در واکنش به سخنان رئیس فدرال رزرو آمریکا تضعیف شد. اما با این حال در حال ثبت طولانی‌ترین رشد هفته‌ای از سال ۲۰۱۸ تا به امروز است.


نرخ بازدهی اوراق خزانه‌داری ۱۰ سال آمریکا هم به محدوده ۲٫۸۹ درصدی بازگشته است. تضعیف جریانات ریسک گریزی، باعث تضعیف ارزش ین ژاپن هم شده است.

بازار فارکس – تمرکز بازار به چشم انداز نرخ های بهره است. به همین دلیل بازار به سخنرانی مقامات فدرال رزرو توجه خاصی خواهد داشت.