گزارش نیمروزی: جریانات ریسکی بازار بهود یافته است!

جمعه 23 اردیبهشت 1401 - 16:31

شاخص‌های سهام جهانی رشد کرده‌اند. رئیس فدرال رزرو آمریکا خیال سرمایه‌گذاران را از آینده نرخ‌های بهره آسوده کرده است. پاول گفته که شیب افزایش نرخ‌های بهره تُند نخواهد بود. بهبود اوضاع بازار رمزارز ها هم باعث تقویت جریانات ریسک‌پذیری شده است.


دارایی‌های ریسکی رشد کردند!


شاخص آتی سهام S&P 500 به اندازه ۱٫۱ درصد و شاخص آتی سهام نزدک به اندازه ۱٫۷ درصد مثبت هستند. شاخص سهام Stoxx 600 اروپا هم بالا آمده است. این شاخص به پایین‌ترین سطح از زمان شیوع کرونا سقوط کرده بود.


شاخص دلار آمریکا هم اندکی پایین آمده، اما همچنان در حال ثبت طولانی‌ترین رالی صعودی هفتگی است که از سال ۲۰۱۸ تا به امروز بی‌سابقه بوده است. تقاضا برای دارایی‌های امن مثل دلار آمریکا، ین ژاپن و اوراق خزانه‌داری کاهش یافته است. به طوری که نرخ بازدهی اوراق خزانه‌داری به دلیل کاهش تقاضا بالا آمده است.


خبری از افزایش ۰٫۷۵ درصدی نرخ‌های بهره نیست!


رئیس فدرال رزرو آمریکا به بازار یادآوری کرده که با وجود رشد سریع تورم، بانک مرکزی آمریکا برنامه‌ای برای افزایش ۰٫۷۵ درصدی نرخ بهره در هر نشست را ندارد. بازار نگران است که افزایش نرخ‌های بهره باعث رکود اقتصادی خواهد شد. به خصوص که بحران کرونا در چین تمام نشده و جنگ اوکراین هم بر بسیاری از کلاس‌های دارایی آسیب وارد کرده است.

بازار فارکس – از ابتدای هفته تنها ین ژاپن در برابر دلار آمریکا تقویت شده است!