آیا باید بیت کوین بخرم؟ در سقوط ژوئن ۲۰۲۲ چه اتفاقی افتاد؟

یکشنبه 29 خرداد 1401 - 11:20

سرمایه‌گذاران خرد و معامله گران تازه‌کار بیشترین آسیب و زیان را از سقوط اخیر بازار رمزارز ها متحمل شده‌اند. اکثر این معامله گران در طول سال گذشته میلادی وارد بازار شده‌اند.


افراد تازه‌کار زیان سنگینی را متحمل شده‌اند!


طبق آمارها، اکثر معامله گران بازار رمزارز ها افراد تازه‌کار هستند. به همین دلیل بیشترین آسیب را از سقوط‌های قیمتی اخیر به خصوص سقوط قیمتی روز دوشنبه متحمل شده‌اند. روز دوشنبه (۱۳ ژوئن ۲۰۲۲) قیمت بیت کوین سقوط کرد و به پایین‌ترین سطح در ۱۸ ماه گذشته رسید.


قیمت بیت کوین از اوج تاریخی خود در نزدیکی ۷۰ هزار دلار سقوط کرده و تقریباً دو سوم ارزش خود را از دست داده است. هر چند که بیت کوین و رمزارز ها همبستگی بالایی با دارایی‌های ریسکی مثل سهام دارند، اما عملکرد بیت کوین خیلی بدتر از شاخص سهام S&P 500 آمریکا بوده است.


معامله گران تازه کار رمزارز ها به چه چیزی فکر می‌کنند؟


از خرید رمزارز ها خودداری می‌کنند!


یکی از افراد فعال در بازار رمزارز ها به نام Matt While که از ماه مارس ۲۰۲۱ وارد بازار رمزارز ها شده، از تزریق مجدد پول به بازار خودداری می‌کند. این معامله‌گر ۱۸ ساله از آمریکا از زمانی که رالی صعودی بازار رمزارز ها شروع شده بود اقدام به خرید بیت کوین، اتریوم و دوج کوین می‌کرد.


استراتژی او خیلی ساده بود، او هر ماه چیزی بین ۲ تا ۳ هزار دلار از درآمد خود را صرف خرید رمزارز ها می‌کرد. او در کل ۲۰ هزار دلار سرمایه‌گذاری کرده و در معاملات روز دوشنبه ۵۰ درصد در ضرر بود. او گفته که نمی‌خواهد در شرایط فعلی پول جدیدی وارد بازار کند.


“کاهش ارزش پرتفوی و دیدن رنگ قرمز خیلی سخت است و باعث می‌شود که به فروش فکر کنم. احساس بدی است و مدام از خودم می‌پرسم که اگر پولم را نقد نگه داشته بودم بهتر نبود؟”


ترسناک است!


بازار رمزارز ها یک سرمایه‌گذاری رایج و محبوب برای نسل جدیدی از معامله گران و سرمایه‌گذاران خرد بوده است. اکثر این افراد از اوایل شروع بحران کرونا وارد بازار رمزارز ها شدند. تقریباً ۷۰ درصد شرکت‌کنندگان در ارزیابی ماه ژانویه Houbi Group گفته‌اند که سرمایه‌گذاری در بازار رمزارز ها را در ۱۲ ماه گذشته شروع کرده‌اند. یک ارزیابی دیگر هم نشان می‌دهد که نیمی از سرمایه‌گذاران بیت کوین، خریدهای خود را کمتر از یک سال گذشته انجام داده‌اند.


یکی از افراد تازه کاری که در بازار رمزارز ها فعالیت می‌کند، ۲۴ سال سن دارد. Idalis Garcia در سال ۲۰۲۰ برای اولین بار وارد بازار رمزارز ها شد. از سرمایه اولیه ۳۰ هزار دلاری او تنها ۳ هزار دلار باقی مانده است. او بعد از اخراج از کار قبلی خود وارد بازار رمزارز ها شده است. او از این زیان و ضرر شوکه شده است.


با وجود این‌که این معامله‌گر تازه کار زیان سنگینی را تحمل کرده، اما نمی‌خواهد رمزارز های خود را به فروش برساند. او بر این باور است که رمزارز ها در حال تغییر دنیا هستند و سقوط اخیر قیمت‌ها هم تنها بخشی از اصلاح نزولی بازار هستند و به احتمال زیاد در آینده قیمت‌ها بالا خواهند آمد.


شک و تردیدها به آینده زیاد شده است


سقوط اخیر قیمت بیت کوین شک و تردیدها نسبت به آینده را تشدید کرده‌اند. بسیاری از فعالین بازار انتظار داشتند که بیت کوین مثل یک دارایی امن جهت پوشش ریسک تورم عمل کند، اما در عمل بیت کوین سقوط کرده است. به خصوص که کل بیت کوین موجود در دنیا ۲۱ میلیون عدد است و این یعنی عرضه آن نامحدود نیست که ارزش آن به مرور زمان با افزایش عرضه تضعیف شود. اما سقوط قیمتی اخیر نشان می‌دهد که رمزارز ها یک دارایی امن نیستند. این حرف‌ها را یک معامله‌گر ۲۹ ساله از انگلیس زده است.


این فعال بازار رمزارز ها از سال ۲۰۱۵ در بیت کوین سرمایه‌گذاری می‌کند. او چندین بار در این بازار معامله کرده و سودهای خوبی به دست آورده است. اما در سقوط روز دوشنبه، ارزش سبد دارایی او تقریباً ۱۰ درصد پایین آمد.


یکی از مدیران شرکت مشاوره سرمایه‌گذاری هم با مشتریانی مواجه شده که می‌خواهند تمام دارایی‌های خود در بازار رمزارز ها را به فروش برسانند و نقد شوند. یکی از این مشتریان که با سرمایه اولیه چند صد هزار دلاری وارد بازار شده بود، تقریباً ۸۰ درصد سرمایه خود را از دست داده و نمی‌خواهد دیگر بیش از این در بازار بماند.

نمودار روزانه بیت کوین