تقویم اقتصادی فارکس: قیمت سهام سیر نزولی دارد و بازدهی اوراق سیر صعودی!

جمعه 1 مهر 1401 - 9:29

شاخص‌های سهام آسیایی و آتی آمریکا به سقوط خود ادامه می‌دهند. دیروز دوباره بازار سهام آمریکا در محدوده منفی بسته شد. در حالی که بازار سهام سیر صعودی دارد، بازدهی اوراق خزانه‌داری آمریکا هم به دلیل تقویت انتظارات نرخ بهره‌ای در حال افزایش است.


بدبینی‌ها به آینده بازار سهام تشدید شد!


شاخص سهام آسیا و اقیانوسیه سقوط عمیق‌تری را تجربه می‌کند و در حال ثبت ششمین هفته منفی متوالی است. این طولانی‌ترین حرکت نزولی شاخص سهام آسیا از ماه مه تا به امروز است. شاخص‌های سهام هنگ‌کنگ، استرالیا و کره جنوبی منفی هستند. دیشب شاخص سهام S&P 500 آمریکا به پایین‌ترین سطح از ماه ژوئن رسید.


گلدمن ساکس هدف قیمتی خود از شاخص سهام S&P 500 آمریکا را از ۴۳۰۰ هزار واحد به ۳۶۰۰ واحد کاهش داده است. این بانک سرمایه‌گذاری بر این باور است که افزایش نرخ بهره فدرال رزرو باعث کاهش قیمت سهام در آمریکا خواهد شد.


بازدهی اوراق قرضه در سرتاسر دنیا در حال افزایش است!


نرخ بازدهی اوراق خزانه‌داری ۱۰ ساله آمریکا با ۰٫۱۸ واحد درصد افزایش به بالای ۳٫۷ درصد نفوذ کرده است. این بالاترین سطح بازدهی اوراق در یک دهه گذشته است. بالا رفتن بازدهی اوراق از تشدید ریسک رکود اقتصادی حکایت دارند. در آسیا هم شاهد بالا رفتن بازدهی اوراق قرضه هستیم. بازدهی اوراق قرضه استرالیا بیش از ۰٫۲۰ واحد درصد افزایش یافته و بزرگ‌ترین جهش را در میان اوراق قرضه آسیایی داشته است. امروز بازارهای مالی ژاپن تعطیل هستند و به همین دلیل اوراق خزانه‌داری آمریکا معامله نخواهند شد.


آیا مشکل ین ژاپن با مداخله دولت حل می‌شود؟


در بازار فارکس، شاخص دلار آمریکا در نزدیکی رکورد تاریخی خود نوسان می‌کند. دیروز دولت ژاپن برای اولین بار از سال ۱۹۹۸ در بازار فارکس مداخله کرد. ین ژاپن در واکنش به این مداخله تقویت شد. با این حال مداخله دولت در بازار فارکس نتوانسته مشکل اصلی و بنیادی ین ژاپن را حل کند. بانک مرکزی ژاپن به سیاست‌های انبساطی و افراطی ادامه می‌دهد، در حالی که سایر اقتصادهای دنیا در حال افزایش نرخ بهره هستند. دیروز نرخ بهره انگلیس، سوئیس و نروژ افزایش یافتند. بانک‌های مرکزی فیلیپین، اندونزی و تایوان هم اقدام مشابهی انجام خواهند داد.


اقتصاد آمریکا فرود سختی خواهد داشت!


فدرال رزرو آمریکا به صراحت اعلام کرده که حاضر است برای پایین کشیدن نرخ رشد تورم، ریسک رکود اقتصادی را به جان بخرد. مقامات فدرال رزرو آمریکا می‌خواهند تا پایان سال ۲۰۲۲ نرخ بهره را ۱٫۲۵ واحد درصد دیگر بالا ببرند. تحلیلگران بر این باورند که افزایش سریع نرخ بهره باعث سقوط شدید GDP یا اصطلاحاً “فرود سخت” اقتصادی خواهد شد. یعنی رشد اقتصادی سقوط شدید و سریعی را تجربه خواهد کرد.


سایر بازارهای مالی حرکات قیمتی قابل‌توجهی ندارند!


در بازارهای دیگر، قیمت اونس طلا کاهش یافته و در حال حرکت به سمت پایین‌ترین سطح قیمتی دو سال گذشته است. در بازار رمزارز ها قیمت بیت کوین اندکی بالا آمده، اما همچنان در زیر ۲۰ هزار دلار نوسان می‌کند. قیمت نفت خام هم در حال ثبت چهارمین هفته منفی و متوالی است.

بازار فارکس – امروز داده های مهم PMI منتشر خواهند شد. شاخص های PMI آخرین وضعیت فعالیت های اقتصادی را مشخص می کنند. افت شاخص های PMI ترس از رکود اقتصادی را تشدید خواهد کرد!