مرور اخبار فارکس: اخبار سیاسی، روند جریانات ریسکی بازار را تغییر داد!

چهارشنبه 25 آبان 1401 - 9:39

امروز شاخص‌های سهام و ارزهای اصلی نوسانی هستند و روند مشخصی را دنبال نمی‌کنند. سرمایه‌گذاران در واکنش به اخبار سیاسی ترسیده‌اند. گفته می‌شود که موشک روسی به مرز لهستان برخورد کرده و شاید منجر به تشدید بحران جنگ اوکراین و روسیه منجر شود.


سرمایه‌گذاران ریسک گریزی شدند!


شاخص‌های سهام هنگ‌کنگ، استرالیا و کره جنوبی منفی هستند و شاخص‌های آتی سهام اروپا و آمریکا هم پایین آمدند. توجه بازار از آینده سیاست‌های پولی به تشدید بحران‌های سیاسی معطوف شده و به همین دلیل جریانات ریسک‌پذیری که ناشی از خوش‌بینی‌ها به کاهش سرعت تغییرات نرخ بهره آمریکا بود، از بین رفته است.


هنوز هیچ‌کس نمی‌داند که موشک را چه کسی شلیک کرده است


در این میان رئیس‌جمهور آمریکا گفته که به احتمال زیاد موشک برخورد کرده به لهستان (ناتو) از روسیه شلیک نشده است. این حرف رئیس‌جمهور آمریکا تأثیر موقتی بر سنتیمنت بازار داشته است.


قیمت اونس طلا کاهش یافت


قیمت اونس طلا از اوج قیمتی سه ماه اخیر در اطراف ۱۷۸۶ دلار پایین آمده و به نظر می‌رسد که خریداران اونس طلا در حال تثبیت سود هستند. شاخص دلار آمریکا در اطراف ۱۰۶٫۵ در حال نوسان است. برخورد موشک ساخت روسیه به مرز لهستان که باعث کشته شدن افراد غیرنظامی شده، نگرانی‌ها از گسترده‌تر شدن جنگ اروپا را تشدید کرده است. جریانات ریسک گریزی باعث شده تا تقاضا برای دارایی‌های امن مثل دلار آمریکا افزایش یابد.

افت فشارهای تورمی آمریکا


دیروز شاخص بهای تولیدکننده یا همان PPI آمریکا منتشر شد که رشدی کمتر از پیش‌بینی‌ها داشت. این یعنی فشارهای تورمی سیر نزولی دارند و فدرال رزرو نیازی به افزایش سریع و افراطی نرخ بهره ندارد. با این حال فدرال رزرو آمریکا هشدار داده که برای کنترل تورم به زمان بیشتری نیاز است.


افت قیمت مسکن در چین


در چین، قیمت خانه‌های نوساز بزرگ‌ترین کاهش قیمت در بیش از هفت سال اخیر را ثبت کرد. در ماه اکتبر قیمت خانه‌های نوساز در ۷۰ شهر بزرگ چین افت ۱٫۶ درصدی نسبت به سال گذشته داشتند. این ششمین ماه متوالی است که قیمت خانه‌های نوساز کاهش می‌یابد. معمولاً تغییرات بازار مسکن چین به مرور زمان به سایر اقتصادهای جهانی سرایت می‌کند.

بازار فارکس – امروز داده های تورمی انگلیس و کانادا منتشر خواهند شد.