مرور اخبار فارکس: چین دوباره بازار را نگران کرد!

دوشنبه 30 آبان 1401 - 8:53

شاخص‌های سهام آسیایی به دلیل نگرانی‌ها از احتمال اعمال محدودیت‌های کرونایی جدید در چین افت کردند. آمار مرگ و میر بیماران کرونایی چین افزایش یافته است. جریانات ریسک گریزی در بازارهای مالی به راه افتاده و سرمایه‌گذاران به اوراق خزانه‌داری و دلار آمریکا پناه برده‌اند.


جریانات ریسک گریزی به بازار سهام بازگشت!


شاخص سهام هنگ‌کنگ بیشترین کاهش را داشته و بیش از ۳ درصد افت کرده است. این چهارمین روزی است که شاخص سهام هنگ‌کنگ منفی است. اخیراً بازار خوش‌بین شده بود که شاید چین از سیاست کرونایی صفر عقب‌نشینی کند، اما افزایش آمار مبتلایان و مرگ و میر ها در کنار عدم تغییر سیاست‌ها باعث شده‌اند تا این خوش‌بینی رنگ ببازد. شاخص سهام آسیا و اقیانوسیه هم به پایین‌ترین سطح یک هفته خود سقوط کرده و شاخص‌های آتی سهام آمریکا هم منفی هستند.


دلار تقویت شد


در بازار فارکس، دلار آمریکا در برابر ارزهای اصلی تقویت شده و بیش از ۱ درصد در برابر ون کره جنوبی رشد کرده است. قیمت اوراق خزانه‌داری آمریکا هم به دلیل تقاضا برای دارایی‌های امن افزایش یافته است. نگرانی‌ها از وضعیت چین و احتمال کاهش تقاضای نفت خام چین باعث افت قیمت‌ها در بازار نفت خام شده است.


محرک بعدی بازارهای مالی!


این هفته سرمایه‌گذاران به گزارش جلسه ماه نوامبر فدرال رزرو آمریکا یا همان FOMC Minutes توجه خواهند کرد تا شاید سرنخی از آینده نرخ‌های بهره آمریکا به دست آورند.


رئیس فدرال رزرو آتلانتا (Bostic) گفته که از افزایش کوچک نرخ بهره حمایت می‌کند. از نظر او نرخ بهره نباید در مجموع بیش از ۱ درصد افزایش یابد، تا رکود اقتصادی آمریکا به آرامی رخ دهد. رئیس فدرال رزرو بوستون (Collins) هم تأکید کرده که همه گزینه‌ها برای نشست تعیین نرخ بهره ماه دسامبر آماده هستند و حتی یکی از این گزینه‌ها افزایش ۰٫۷۵ واحد درصدی نرخ بهره است.


نظر بازار اوراق قرضه آمریکا


تحلیلگران بر این باورند که می‌توان از عملکرد بازار اوراق قرضه آمریکا نرخ‌های بهره را پیش‌بینی کرد. بازدهی اوراق خزانه‌داری ۱۰ ساله آمریکا از اواخر اکتبر تا به امروز افت قابل‌توجهی داشته و این یعنی فشارهای تورمی در حال تضعیف هستند. از دید سرمایه‌گذاران بازار اوراق قرضه، بر خلاف تصورها، فدرال رزرو نمی‌تواند نرخ بهره را به ۵ درصد برساند و نیازی هم به این کار ندارد.

بازار فارکس – امروز گزارش مهمی منتشر نخواهد شد، به همین دلیل تمرکز اصلی بازار به جریانات ریسکی بازار خواهد بود.