مرور اخبار فارکس: سنتیمنت بازار شکننده است!

سه شنبه 1 آذر 1401 - 8:50

شاخص‌های سهام آسیایی عملکرد مبهمی دارند و سنتیمنت بازار شکننده است. سرمایه‌گذاران در حال ارزیابی سیاست‌های کرونایی چین هستند. در این میان بازار دیدگاه مقامات فدرال رزرو آمریکا در رابطه با نرخ‌های بهره را هم بررسی می‌کند.


بازارهای سهام جهانی روند مشخصی ندارند


شاخص سهام آسیا و اقیانوسیه از اوج‌های روز پایین آمده و بازار سهام هنگ‌کنگ منفی است. آمار روزانه کرونایی های چین به بالاترین سطح رسیده است. سیاست‌های مبارزه با کرونای چین بر یک پنجم اقتصاد این کشور تأثیر می‌گذارد.


بازار سهام ژاپن و استرالیا مثبت هستند. شاخص‌های آتی سهام آمریکا رشد جزئی داشتند. این در حالی است که دیروز شاخص سهام S&P 500 پایین آمد.


معامله گران واقعیت را فراموش نکنند!


مقامات فدرال رزرو آمریکا همچنان بر مبارزه با فشارهای تورمی تأکید دارند. با این حال رئیس فدرال رزرو سانفرانسیسکو گفته که بانک مرکزی باید به تأخیر در تأثیرگذاری سیاست‌های پولی بر اقتصاد آمریکا هم فکر کنند. رئیس فدرال رزرو کلیولند هم گفته که با افزایش کوچک و آرام نرخ بهره مشکلی ندارد.


تحلیلگران بر این باورند که در شرایط فعلی نباید دیدگاه مقامات فدرال رزرو آمریکا را بیش از حد بزرگ کرد. چیزی که مهم است، افزایش مجدد نرخ بهره آمریکا در ماه دسامبر است.


دلار تضعیف شد


در بازار فارکس، دلار آمریکا بعد از رشد دیروز تضعیف شده است. دیروز تقاضا برای دارایی‌های امن افزایش یافت و دلار آمریکا تقویت شد. در بازار اوراق قرضه، منحنی بازدهی اوراق استرالیا صاف شده و بازدهی اوراق قرضه کوتاه‌مدت نیوزیلند رشد کرد. اوراق قرضه آمریکا هم رفتار مشابهی داشتند. اما امروز بازدهی اوراق خزانه‌داری آمریکا افت کرده است.


خوش‌بینی به بدبینی تبدیل شد!


استراتژیست جی پی مورگان یکی از بزرگان بازار آمریکاست که اخیراً زیاد در رابطه با وضعیت بازار اظهار نظر کرده است. او جزو استراتژیست هایی است که به خرید سهام خوش‌بین بود. با این حال او در تازه‌ترین اظهار نظر خود گفته که شاید دارایی‌های ریسکی تا تغییر سیاست‌های پولی فدرال رزرو آمریکا تحت فشار باشند. او تأکید کرده که سیاست‌های پولی در میان‌مدت تغییر نخواهند کرد و انتظار می‌رود که دارایی‌های ریسکی مثل سهام وضعیت رنج و متمایل به نزولی داشته باشند.


سیاست‌های کرونایی چین کی تمام می‌شوند؟


وضعیت کرونا در چین و واکنش شدید دولت یکی از محرک اصلی‌های بازار است و به تنهایی می‌تواند سرمایه‌گذاران را از ریسک‌پذیری به ریسک گریزی سوق دهد و برعکس. تحلیلگران بر این باورند که با ورود به فصل زمستان و اوج‌گیری کرونا، نباید به کاهش محدودیت‌های کرونایی چین امیدوار بود. بازگشایی اقتصادی و اجتماعی چین حداقل تا فصل دوم سال ۲۰۲۳ اتفاق نخواهد افتاد.

بازار فارکس – امروز شاخص خرده فروشی کانادا و سخنرانی مقامات بانکی را در پیش رو داریم.