مقدمه: تعاریف و ابزار کار استراتژی پرایس اکشن (حرکات قیمتی)

سه شنبه 31 فروردین 1395 - 17:01

تعریف استراتژی حرکات قیمتی (استراتژی پرایس اکشن)

.
حرکات قیمتی (Price Action) یکی از روش های معاملاتی در بازار های مالی است. یعنی هر چیزی که در بازار مورد معامله قرار گیرد و بتوان برای آن نمودار قیمتی رسم کرد را می توان به کمک استراتژی حرکات قیمتی تحلیل و معامله کرد. از بازار ارز خارجی گرفته تا بازار های سهام و کالا.
حرکات قیمتی تنها بر خود قیمت تمرکز دارند. معامله گر در این روش، حرکات قیمت در طول زمان را زیر نظر می گیرد و محتمل ترین محدوده یا سطوحی را که امکان واکنش بازار به آن وجود دارد را پیدا می کند. در اصل حرکات قیمتی به دنبال پاسخ دادن به این سوال است که در کدامین قیمت های بازار، عرضه و تقاضا بر هم غلبه می کنند.
همان طور که گفته شد، استراتژی حرکات قیمتی با خود قیمت و تاریخچه آن سر و کار دارد. برای همین این روش به عنوان زیر شاخه ای از تحلیل تکنیکال شناخته می شود. اما با تحلیل های رایج تکنیکال تفاوت بزرگی دارد. سادگی مهمترین ویژگی استراتژی حرکات قیمتی است. در این استراتژی اندیکاتور های تکنیکال جایی ندارند. هیچ محاسبه خاصی وجود ندارد. تمرکز استراتژی تنها بر بخش مهم و بنیادین بازار، یعنی عرضه و تقاضاست.
تغییرات عرضه و تقاضا به همراه الگوهای سیگنال یابی حرکات قیمتی منجر به صدور سیگنال های سریع در بازار می شود. چون در تحلیل های حرکات قیمتی ما همواره در محدوده های بازگشتی وارد بازار می شویم، نسبت ریسک به ریوارد، یا میزان حد ضرر به حد سود معامله در بهترین وضعیت قرار دارد. و با تعیین سطوح و محدوده های محتمل بازگشتی می توان به راحتی قبل از ورود به معامله وضعیت ریسک به ریوارد را بررسی کرد.
عملکرد هر معامله گری معمولا از طریق میزان اُفت سرمایه در برابر بازدهی و همچنین تعداد معاملات موفق در برابر معاملات زیان ده سنجیده می شود. هر معامله گری می تواند با انتخاب صحیح اهرم و حجم معامله، میزان ریسک معاملات خود را کاهش دهد. اما اینکه معامله گری بتواند تعداد معاملات سود ده خود را افزایش دهد، بیشتر به استراتژی معاملاتی وی بستگی دارد. در استراتژی حرکات قیمتی اصلی به نام اصل تطابق وجود دارد، که تنها زمانی به معامله گر اجازه ورود به بازار یا معامله کردن را می دهد که همه شرایط حکایت از شانس بالای موفقیت معامله داشته باشند. برای همین، معامله گرانی که از این استراتژی استفاده می کنند، معمولا عملکرد بهتری دارند. یکی از دلایلی که موسسات بزرگ سرمایه گذاری مثل صندوق های پوششی از این استراتژی استفاده می کنند هم همین است. درصد موفقیت در معاملات استراتژی حرکات قیمتی بالاست.

.
نمودار ها در استراتژی حرکات قیمتی

.
در استراتژی حرکات قیمتی از نمودار های شمعی (Candle Stick) برای نمایش داده های بازار استفاده می شود. این داده ها که به شکل شمع نشان داده می شوند، عملکرد بازار را در یک محدوده زمانی مشخص نشان می دهند. برای مثال، اگر به یک شمع یا کندل روزانه نگاه کنید، می توانید عملکرد بازار در آن روز را مشاهده کنید. تمامی داده های اقتصادی و اخبار جهانی که بر قیمت های بازار تاثیر می گذارند، توسط حرکات قیمتی بازتاب داده می شوند، برای همین می توان گفت که تا حدودی نیاز به دنبال کردن این اخبار را از بین می برد.
مهمترین عاملی که استراتژی حرکات قیمتی را از سایر استراتژی های موجود متمایز می کند، به کار گیری نمودار های “تمیز” است. هیچ اندیکاتور تکنیکالی که نمودار های شمعی را پیچیده کند، در این استراتژی وجود ندارد، و تنها حرکات ساده و خالص قیمتی است که در قالب شمع های ژاپنی ارائه می شوند. این امر موجب سهولت در معاملات و مطالعه بازار می شود.

.

مهمترین ویژگی استراتژی حرکات قیمتی، سادگی آن است

مهمترین ویژگی استراتژی حرکات قیمتی سادگی آن است

.

بایستی اشاره کرد که هیچ سیستم معاملاتی قطعی در بازار وجود ندارد. فرقی نمی کند که از کدام سیستم معاملاتی استفاده می کنید، هیچ سیستم معاملاتی با دقت ۱۰۰ درصدی کار نمی کند. اما اگر سیستم معاملاتی حرکات قیمتی را به درستی به کار ببرید می توانید موفقیت معاملات خود را به ۱۰۰ درصد نزدیک کنید. این امر نیازمند زمان است، اما ایران بورس آنلاین برای حمایت از مشتریان این شرکت به طور منظم اقدام به انتشار تحلیل های روزانه همراه با سیگنال های معاملاتی می کند، تا فرآیند یادگیری و تسلط بر این استراتژی معاملاتی تسریع یابد.

.
آشنایی با نمودار های شمعی

.
قیمت های بازار در استراتژی حرکات قیمتی به وسیله نمودار های شمعی نمایش داده می شوند. هر شمع از بدنه و دنباله، و قیمت بسته شدن و قیمت باز شدن تشکیل شده است. دنباله های شمع، نشانگر اوج و کف قیمتی مربوط به زمان آن کندل است. بدنه کندل، حرکات قیمت را از نرخ باز شدن تا نرخ بسته شدن کندل را نشان می دهد. اندازه بدنه کندل ها می تواند متغییر باشد، و بر اساس وضعیت قیمت بسته شدن می توان نوع کندل را تعیین کرد. در تصویر زیر بدنه سفید نشانگر کندل صعودی و بدنه سیاه نشانگر کندل نزولی است. تعیین رنگ کندل های یک موضوع سلیقه ای است، گاها از رنگ های آبی یا سبز هم برای نمایش کندل صعودی و از رنگ قرمز هم برای نمایش کندل نزولی استفاده می شود.

.

ساختار کندل های قیمتی صعود و نزولی

.

زمانیکه کندل ها در یک نمودار و در کنار یکدیگر قرار می گیرند، الگوهایی را بوجود می آورند که به معامله گر امکان ورود به بازار را می دهند. این الگوها مهمترین اصل در استراتژی حرکات قیمتی است. زمانیکه به این الگو ها تسلط یافتید و قدرت تشخیص الگوها در نمودار را پیدا کردید، راه شما برای استفاده از استراتژی حرکات قیمتی هم هموار خواهد شد.

.
مقایسه نمودار های استراتژی حرکات قیمتی با نمودار های اندیکاتور های تکنیکال

.
اکثر نمودار های امروزی، از انواع مختلفی از اندیکاتور های تکنیکال استفاده می کنند. مثل اندیکاتور های پر کاربرد MACD یا RSI و بسیاری دیگر. تمامی کار هایی که این اندیکاتور ها انجام می دهند را به راحتی می توان توسط خود شمع ها یا همان کندل های ژاپنی نمایش داد. تنها کاری که بایستی انجام دهید، بررسی الگو های حرکات قیمتی در تمامی معاملات است. این الگوهای حرکات قیمتی همراه با خطوط و سطوح کلیدی بازار می توانند سیگنال های معاملاتی قوی را صادر کنند.
با استفاده از نمودار های “تمیز” و عاری از از هرگونه اندیکاتور تکنیکال، شما تمامی اندیکاتور هایی که تمرکزتان را بر هم می زنند را حذف می کنید، و انرژی و تمرکز خود را بر خود قیمت معطوف می نمایید. بر اساس استراتژی حرکات قیمتی، داده های خام نمایش داده شده در نمودار های “تمیز”، برای معاملات سود ده کافی هستند. این امر موجب سادگی معاملات می شود و به دلیل پیچیدگی کمی که دارند، از هر گونه سردرگمی در معاملات جلوگیری می کنند. این امر در نمودار های زیر کاملا مشهود است. کار با نمودار های “تمیز” بسیار آسان تر و خوشایند تر است.

.

نمونه ای از نمودار های پیچیده یا اصلاحا "کثیف"

نمونه ای از نمودار های پیچیده یا اصلاحا “کثیف”

.

نمونه ای از نمودارهایی که معامله گران حرکات قیمتی با آن سر و کار دارند

نمونه ای از نمودارهایی که معامله گران حرکات قیمتی با آن سر و کار دارند

.