مثال بُعد اول – بُعد تاریخی بازار (Chikou Span): بازار صعودی

شنبه 13 شهریور 1400 - 4:38

مرحله اول

ichimoku-indicator-chikou-span-bullish-01

آموزش ایچیموکو؛ مثال مرحله اول، شکسته شدن اوج قیمتی چیکو اسپن در اندیکاتور ایچیموکو

در اولین مثال از نمودارهای ابری ایچیموکو به بررسی وضعیت چیکو اسپن در روند صعودی می‌پردازیم. در اینجا دوباره تأکید می‌شود که برای تحلیل بازار به سبک نمودارهای ابری بایستی حتماً تمامی بخش‌ها و اجزا ایچیموکو تحلیل شوند. ما در اینجا صرفاً برای آشنایی با کارکرد چیکو اسپن به‌طور مجزا آن را بررسی می‌کنیم. در نمودار چهارساعته USDJPY خط سبز رنگ همان نمودار خطی است که ۲۶ کندل به سمت چپ انتقال داده شده که ما اصطلاحاً به آن چیکو اسپن می‌گوییم. در نمودار اول، چیکو اسپن به بالای نمودار قیمتی عبور کرده که نشانگر تغییر روند به حالت صعودی است. این اولین نشانه از تغییر روند بازار است. در اینجا علاوه بر اینکه چیکو اسپن به بالای نمودار قیمتی صعود کرده (دایره زرد رنگ)، بلکه توانسته اوج قیمتی قبلی خود را هم بشکند (خط افقی قهوه‌ای رنگ). همان‌طور که در بالا هم اشاره شد، اوج‌های قیمتی چیکو اسپن، مقاومت‌های قوی برای بازار هستند. زمانی که مقاومت قوی شکسته می‌شود، در واقع به احتمال زیاد بازار در حال به راه انداختن یک روند صعودی جدید است یا روند صعودی قبلی دوباره احیا می‌شود. این یعنی در حال تشکیل اوج قیمتی جدید و بالاتری است. همچنین مسیر صعودی چیکو اسپن هم هموار است. هیچ کندلی در بالای چیکو اسپن دیده نمی‌شود. این یعنی قدرت خریداران می‌تواند نسبتاً قابل ملاحظه باشد، چون‌که مانعی بر سر راه آن‌ها دیده نمی‌شود.


مرحله دوم

ichimoku-indicator-chikou-span-bullish-02

آموزش ایچیموکو؛ مثال مرحله دوم، نمودار قیمتی به بالای اوج چیکو اسپن در اندیکاتور ایچیموکو عبور کرده و در ادامه آن را در قالب حمایت لمس کرده است

در نمودار بعدی کاملاً مشخص است که USDJPY بعد از شکستن اوج قیمتی چیکو اسپن دوباره به خط قهوه‌ای برخورد کرده و خط قهوه‌ای در قالب حمایت عمل کرده است. چیکو اسپن در بالای نمودار قیمتی قرار دارد و بازار در دست خریداران است. در مسیر صعودی چیکو اسپن هم کندل قیمتی دیده نمی‌شود، پس مسیر صعودی هموار است و قدرت خریداران قابل‌توجه است.


مرحله سوم

ichimoku-indicator-chikou-span-bullish-03

آموزش ایچیموکو؛ مثال مرحله سوم، در اندیکاتور ایچیموکو بازار از اوج قیمتی چیکو اسپن بیش از ۱۰۰ فاصله گرفته است

در نمودار بالایی شش کندل چهارساعته از زمان شکست اوج قیمتی چیکو اسپن و عبور خط سبز به بالای نمودار قیمتی می‌گذرد. بازار بیش از ۱۰۰ پیپ حرکت کرده است.


مرحله چهارم

ichimoku-indicator-chikou-span-bullish-04

آموزش ایچیموکو؛ مثال مرحله چهارم، در اندیکاتور ایچیموکو اوج قیمتی جدیدی در چیکو اسپن دیده می شود. این اولین نشانه نگران کننده برای خریداران است.

نمودار چهارساعته USDJPY که از محدوده ۱۰۷٫۶۸ سیگنال خرید صادر کرده بود، تنها با رسیدن به محدوده ۱۰۹٫۴۵ توانست اوج قیمتی جدیدی را ثبت کند. یعنی چیکو اسپن بعد از نزدیک به ۱۶۰ پیپ صعود متوقف شد و اوج قیمتی جدیدی را تشکیل داد.


سرفصل‌های آموزش ایچیموکو

 1. مقدمه آموزش ایچیموکو
 2. آموزش اندیکاتور ایچیموکو (آموزش نمودار ابری ایچیموکو Ichimoku Cloud Chart)
 3. بُعد اول اندیکاتور ایچیموکو: بُعد تاریخی بازار یا Chikou Span
 4. مثال بُعد اول – بُعد تاریخی بازار (Chikou Span): بازار صعودی
 5. مثال بُعد اول – بُعد تاریخی بازار (Chikou Span): بازار نزولی
 6. مثال بُعد اول – بُعد تاریخی بازار (Chikou Span): بازار خنثی یا بدون روند
 7. بُعد دوم اندیکاتور ایچیموکو: بُعد فعلی بازار (Tenkan Sen و Kijun Sen)
 8. مثال بُعد دوم – بُعد فعلی بازار (Kijun و Tanken Sen): بازار صعودی
 9. مثال بُعد دوم – بُعد فعلی بازار (Kijun و Tanken Sen): بازار نزولی
 10. بُعد سوم اندیکاتور ایچیموکو: بُعد آتی بازار
 11. مثال بُعد سوم – بُعد آتی بازار (Senkou A,B): مثالی برای ابر کومو و نگاه کلی به بازار.

آشنایی با سایر اندیکاتور ها:

آخرین مطالب