مثال بُعد اول – بُعد تاریخی بازار (Chikou Span): بازار نزولی

شنبه 13 شهریور 1400 - 5:38

مرحله اول

ichimoku-indicator-chikou-span-bearish-01

آموزش ایچیموکو؛ مثال مرحله اول، محدوده دایره زرد رنگ، محدوده حمایتی بازار در اندیکاتور ایچیموکو است. باید به واکنش چیکو اسپن به این محدوده دقت کرد.

در نمودار چهارساعته GBPUSD بازار فارکس کاملاً مشخص است که بازار در روند صعودی قرار گرفته است. با این حال چیکو اسپن تشکیل اوج داده و به سمت پایین بازگشته است. از آنجایی که چیکو اسپن در بالای نمودار قیمتی قرار دارد، نشانگر این است که قدرت در دست خریداران است. اگر چیکو اسپن به بازگشت نزولی ادامه دهد، با حمایتی در دایره زرد رنگ مواجه خواهد شد. این دایره زرد رنگ همان محل برخورد احتمالی چیکو اسپن به نمودار قیمتی است.

برای اینکه روند صعودی ادامه یابد، بایستی اوج قیمتی قبلی (خط افقی قهوه‌ای) شکسته شود. در مقابل برای اینکه بازار از دست خریداران خارج شود، کندل های داخل دایره زرد بایستی از میان برداشته شوند و چیکو اسپن به زیر آن‌ها عبور کند.


مرحله دوم

ichimoku-indicator-chikou-span-bearish-02

آموزش ایچیموکو؛ مثال مرحله دوم، سقوط چیکو اسپن به محدوده حمایتی در اندیکاتور ایچیموکو

در نمودار بعدی شاهد هستیم که نرخ برابری GBPUSD در بازار فارکس به شدت سقوط کرده و چیکو اسپن یا همان خط سبز رنگ به حمایت برخورد کرده است. حمایت منظور ما همان نمودار قیمتی است. در اینجا قدرت خریداران به چالش کشیده می‌شود و چیکو اسپن از اوج قبلی هم فاصله زیادی گرفته است (خط افقی قهوه‌ای). با این حال هنوز چیکو اسپن نتوانسته به زیر نمودار قیمتی سقوط کند.


مرحله سوم

ichimoku-indicator-chikou-span-bearish-03

آموزش ایچیموکو؛ مثال مرحله سوم، واکنش اولیه بازار به حمایت، جهش صعودی است. اما قدرت حمایت زمانی تایید می شود که جهش صعودی به یک رالی صعودی تبدیل شود. در غیر این صورت بایستی منتظر شکست حمایت ماند.

در نمودار بعدی حمایت خریداران از بازار به خوبی دیده می‌شود. با برخورد چیکو اسپن به نمودار قیمتی، GBPUSD رشد کرده و توانسته به سطوح بالاتری بازگردد. اما این جهش صعودی تنها یک واکنش موقتی به حمایت بوده است. اگر چیکو اسپن از بالا به نمودار قیمتی برخورد کند، واکنش اولیه مثبت خواهد بود. چون‌که کندل های ۲۶ دور قبل، برای چیکو اسپن نقش حمایت را دارند. اگر از آخرین کف قیمتی چیکو اسپن یک خط افقی رسم کنید، این خط افقی حمایت جزئی بازار خواهد بود. یعنی تنها در صورتی می‌توان انتظار ادامه حرکات نزولی را داشت، که این حمایت جزئی شکسته شود.


مرحله چهارم

ichimoku-indicator-chikou-span-bearish-04

آموزش ایچیموکو؛ مثال مرحله چهارم، چیکو اسپن بعد از عبور به زیر کندل های قیمتی، دوباره در قالب مقاومت به آن ها برخورد کرده است. این یعنی شکست ناحیه حمایتی، قطعی بوده است.

نمودار چهارساعته GBPUSD در ادامه حرکات نزولی توانسته حمایت جزئی (خط افقی) را دوباره لمس کند و دوباره به سمت بالا جهش کند. اما بازار بعد از دو بار برخورد به این حمایت توانسته از آن عبور کند. نکته قابل توجه در این نمودار، نحوه نوسانات چیکو اسپن در داخل دایره زرد رنگ است. این دایره زرد رنگ درگیری چیکو اسپن با نمودار قیمتی را نشان می‌دهد. چیکو اسپن در اولین برخورد به نمودار قیمتی تقویت شده و به سمت بالا بازگشته است. اما در ادامه توانسته کندل های قبلی را بشکند و به زیر آن‌ها نفوذ کند. اگر به این محدوده دقت کنید، چیکو اسپن بعد از این حرکت نزولی، دوباره در واکنش به خط حمایتی جهش کرده و به زیر نمودار قیمتی برخورد کرده و بعد از آن شاهد سقوط چیکو اسپن بودیم.

یعنی به‌طور خلاصه می‌توان گفت که در دایره زرد رنگ، چیکو اسپن ابتدا به حمایت (همان نمودار قیمتی) واکنش مثبت نشان داده است. در ادامه توانسته این حمایت را بشکند و آن را به مقاومت تبدیل کند. با برخورد مجدد چیکو اسپن به این مقاومت، شاهد سقوط بازار هستیم. مسیر نزولی چیکو اسپن هموار است و کندل قیمتی در برابر چیکو اسپن دیده نمی‌شود و چیکو اسپن هم به زیر نمودار قیمتی عبور کرده است. این یعنی روند بازار به نزولی تغییر کرده و قدرت فروشندگان قابل توجه است.


مرحله پنجم

ichimoku-indicator-chikou-span-bearish-05

آموزش ایچیموکو؛ مثال مرحله پنجم، واکنش اولیه چیکو اسپن در اندیکاتور ایچیموکو به کف های قیمتی قبلی خود مثبت بوده است.

در نمودار بعدی شاهد هستیم که GBPUSD نزدیک به ۲۰۰ پیپ از محل شکست حمایت جزئی اخیر فاصله گرفته است. در سمت چپ نمودار چهارساعته، دو کف قیمتی در چیکو اسپن دیده می‌شود، این کف‌های قیمتی حمایت‌های قبلی بازار هستند. GPBUSD با رسیدن به این محدوده واکنش مثبت جزئی به آن نشان داده است. مسیر نزولی چیکو اسپن همچنان هموار است و در عین حال مقاومت بعدی چیکو اسپن هم حداقل ۲۰۰ پیپ بالاتر است (مقاومت همان کندل های قیمتی بالای چیکو اسپن است).


مرحله ششم

ichimoku-indicator-chikou-span-bearish-06

آموزش ایچیموکو؛ مثال مرحله ششم، محدوده حمایتی بازار که همان کف های قیمتی قبل چیکو اسپن بودند، به مقاومت بازار تبدیل شده است.

بعد از واکنش اولیه چیکو اسپن به کف‌های قیمتی قبلی، GBPUSD توانسته این محدوده حمایتی را بشکند و با ثبت کف قیمتی جدید و پایین‌تر دوباره به این محدوده حمایتی (این بار در قالب مقاومت) واکنش نشان دهد. چیکو اسپن در زیر نمودار قیمتی قرار دارد، به همین دلیل روند همچنان نزولی است. از آنجایی که در مسیر نزولی چیکو اسپن کندل قیمتی دیده نمی‌شود، قدرت فروشندگان همچنان قابل توجه است. اما در این میان، مقاومت بازار یا همان نمودار قیمتی به فاصله نزدیکی از چیکو اسپن رسیده است.


مرحله هفتم

ichimoku-indicator-chikou-span-bearish-07

آموزش ایچیموکو؛ مثال مرحله هفتم ، از زمانی که چیکو اسپن به زیر نمودار قیمتی عبور کرده، GBPUSD بیش از ۵۰۰ پیپ سقوط کرده است.

حمایت جزئی که در نمودار قبلی دیده می‌شود (۱٫۳۹۳۷)، کف قیمتی چیکو اسپن است. معمولاً کف‌های جزئی می‌توانند اولین نشانه از تشکیل کف قیمتی باشند، اما در صورتی که حمایت‌های جزئی شکسته شوند، بازار می‌تواند به حرکات نزولی ادامه دهد. در نمودار پایینی شاهد هستیم که بعد از مدتی نوسان GBPUSD بین سطوح حمایت و مقاومت چیکو اسپن، که در واقع همان کف‌های قبلی چیکو اسپن بودند، GBPUSD سقوط کرده و با شکست حمایت جزئی به حرکات نزولی ادامه داده است.

این مثال نشان می‌دهد که وقتی چیکو اسپن در زیر نمودار قیمتی قرار دارد، روند نزولی است و قدرت در دست فروشندگان است و زمانی که مسیر نزولی چیکو اسپن هموار است، شاهد قدرت‌نمایی فروشندگان در بازار خواهیم بود. از زمانی که چیکو اسپن به زیر نمودار قیمتی سقوط کرد، GBPUSD بیش از ۵۰۰ پیپ سقوط کرده است. در اینجا نباید فکر کرد که چیکو اسپن تنها به شما سیگنال فروش داده، در واقع سیگنال فروش اصلی با تشکیل پین بار نزولی در محدوده ۱٫۴۳۳۷ و خیلی زودتر از نمودار ابری صادر شده بود. اما چیکو اسپن به شما کمک کرد تا روند بازار را تعیین کنید. آیا قدرت روند قابل توجه است یا خیر؟ آیا می‌توان با روند نزولی همراهی کرد؟ آیا زمان خروج از معامله فروش فرا رسیده است؟


سرفصل‌های آموزش ایچیموکو

 1. مقدمه آموزش ایچیموکو
 2. آموزش اندیکاتور ایچیموکو (آموزش نمودار ابری ایچیموکو Ichimoku Cloud Chart)
 3. بُعد اول اندیکاتور ایچیموکو: بُعد تاریخی بازار یا Chikou Span
 4. مثال بُعد اول – بُعد تاریخی بازار (Chikou Span): بازار صعودی
 5. مثال بُعد اول – بُعد تاریخی بازار (Chikou Span): بازار نزولی
 6. مثال بُعد اول – بُعد تاریخی بازار (Chikou Span): بازار خنثی یا بدون روند
 7. بُعد دوم اندیکاتور ایچیموکو: بُعد فعلی بازار (Tenkan Sen و Kijun Sen)
 8. مثال بُعد دوم – بُعد فعلی بازار (Kijun و Tanken Sen): بازار صعودی
 9. مثال بُعد دوم – بُعد فعلی بازار (Kijun و Tanken Sen): بازار نزولی
 10. بُعد سوم اندیکاتور ایچیموکو: بُعد آتی بازار
 11. مثال بُعد سوم – بُعد آتی بازار (Senkou A,B): مثالی برای ابر کومو و نگاه کلی به بازار.

آشنایی با سایر اندیکاتور ها:

آخرین مطالب