مثال بُعد دوم – بُعد فعلی بازار (Kijun و Tanken Sen): بازار صعودی

شنبه 13 شهریور 1400 - 8:39

مرحله اول

ichimoku-indicator-Kijun-Tenkan-Sen-bullish-01

آموزش ایچیموکو – مرحله اول؛ واکنش مثبت GBPUSD به پین بار صعودی ضعیف

در نمودار چهارساعته شاهد هستیم که الگوی پین بار صعودی ضعیفی تشکیل شده و در ادامه قیمت توانسته به بالای میانگین متحرک کوتاه (میانگین قرمز) و میانگین متحرک بلند (میانگین آبی) عبور کند. قرار گرفتن قیمت در بالای میانگین‌های متحرک به معنی صعودی بودن روند بازار است. اما هنوز میانگین‌های متحرک با روند صعودی هم جهت نشده‌اند. اگر شما از پین بار صعودی وارد بازار شده باشید، شاید با این سؤال مهم مواجه شوید: آیا بازگشت صعودی اخیر شروع کننده یک حرکت صعودی بلند است، یا تنها یک جهش جزئی است؟ برای پاسخ دادن به این سؤال، باید وضعیت میانگین‌های متحرک و قیمت را زیر نظر گرفت.


مرحله دوم

ichimoku-indicator-Kijun-Tenkan-Sen-bullish-02

آموزش ایچیموکو – مرحله دوم؛ به وضعیت میانگین های متحرک توجه کنید.

در نمودار بعدی، قیمت تغییر چندانی نکرده است، اما میانگین متحرک کوتاه به بالای میانگین متحرک بلند عبور کرده است. این حرکت در میانگین‌های متحرک به معنی سیگنال خرید است. توجه داشته باشید، که سیگنال خرید الگوی پین بار پرایس اکشن خیلی سریع‌تر از سیگنال خرید نمودار ابری ایچیموکو صادر شده است. این تأخیر می‌تواند در حکم یک تائید باشد. در واقع سیگنال خرید نموداری ابری ایچیموکو، سیگنال پین بار صعودی را تائید می‌کند و می‌توان امیدوار بود که حرکت صعودی نسبتاً خوبی را شاهد باشیم.


مرحله سوم

ichimoku-indicator-Kijun-Tenkan-Sen-bullish-03

آموزش ایچیموکو – مرحله سوم؛ کندل های چهارساعته چسبیده به میانگین کوتاه حرکت می کنند.

بعد از ثبت چند کندل قیمتی چهارساعته، شاهد هستیم که بازار به حرکات صعودی ادامه می‌دهد. قیمت به فاصله نزدیکی از میانگین متحرک کوتاه حرکت می‌کند و به شدت با آن درگیر است. حتی چند پین بار نزولی قوی هم در بازار شکل گرفته، اما هنوز GBPUSD به زیر میانگین متحرک کوتاه عبور نکرده است. این نشانگر قدرت بالای خریداران در بازار است و در عین حال پین بارهای نزولی را باطل می‌کند. با این وجود فاصله میانگین متحرک بلند از قیمت بیشتر شده که این موضوع می‌تواند نگران کننده باشد. معمولاً قیمت همیشه به میانگین‌های متحرک باز می‌گردد. به خصوص که در این نمودار، هر چند روند میانگین متحرک کوتاه صعودی است، اما میانگین متحرک بلند صاف شده است. در اینجا شکست میانگین متحرک کوتاه می‌تواند اولین نشانه از شروع فاز اصلاحی بازار باشد و معامله‌گر می‌تواند از بازار خارج شود. حتی برای تائید پین بارهای نزولی، بایستی ابتدا منتظر شکست میانگین متحرک کوتاه ماند.


مرحله چهارم

ichimoku-indicator-Kijun-Tenkan-Sen-bullish-04

دور افتادن قیمت از میانگین های ایچیموکو می تواند برای خریدار نگران کننده باشد.

اما در ادامه، بازار باز هم به حرکات صعودی ادامه می‌دهد و این بار فاصله میان میانگین متحرک کوتاه با قیمت بیشتر شده است. این می‌تواند به این معنی باشد که قیمت به محدوده اشباع خرید رسیده است و هر لحظه احتمال بازگشت مجدد قیمت به میانگین‌های متحرک وجود دارد. با این وجود، روند هر دو میانگین متحرک صعودی است و طبق میانگین‌های متحرک، سیگنال خروج از بازار هنوز صادر نشده است.


مرحله پنجم

ichimoku-indicator-Kijun-Tenkan-Sen-bullish-05

آموزش ایچیموکو – مرحله پنجم؛ از زمان شروع حرکات صعودی، این اولین بار است که بیش از یک کندل در زیر میانگین کوتاه بسته می شود.

با افزایش فاصله میان قیمت و میانگین متحرک کوتاه می‌توان چنین برداشت که بازار به وضعیت اشباع خرید رسیده است. این یعنی شاهد اصلاح جزئی در بازار خواهیم بود. در نمودار بالایی بعد از تشکیل پین بار نزولی، قیمت به زیر میانگین متحرک کوتاه عبور کرده است. این اولین نشانه خروج برای خریدارانی است که از محدوده ۱٫۴۰ دلاری وارد معامله خرید شده بودند. در این جا می‌توانید بخشی از معامله را ببندید و سود آن را تثبیت کنید یا اینکه از بازار به‌طور کامل خارج شوید. با این حال معامله‌گران بایستی توجه داشته باشند که در اینجا سه نشانه از اصلاح نزولی بازار دیده می‌شود: اول تشکیل پین بار نزولی، دوم شکسته شدن حمایت جزئی (میانگین متحرک کوتاه) و سوم صاف شدن میانگین متحرک بلند.


مرحله ششم

ichimoku-indicator-Kijun-Tenkan-Sen-bullish-06

آموزش ایچیموکو – مرحله ششم؛ بازار به زیر میانگین های ایچیموکو سقوط کرده است.

در نمودار چهارساعته GBPUSD برای روز ۱۸ آوریل سال ۲۰۱۸، شاهد هستیم که نرخ برابری بعد از تشکیل پین بار نزولی و شکست حمایت جزئی (میانگین متحرک کوتاه) دوباره به حمایت شکسته شده در قالب مقاومت برخورد کرده و در ادامه به شدت سقوط کرده است. به احتمال زیاد این حرکت نزولی شدید به خاطر یک رویداد بنیادی بوده است. اما در هر صورت، قیمت با شکست حمایت جزئی و حمایت اصلی (میانگین متحرک بلند یا همان خط آبی) سقوط کرده و وارد فاز اصلاحی عمیق شده است. اگر در زمان شکسته شدن میانگین کوتاه از بازار خارج نشده‌اید، باید حتماً با شکسته شدن میانگین متحرک بلند از بازار خارج شوید.


نکته: همان‌طور که در مثال بالایی مشاهده کردید، پرایس اکشن برتری بالایی در صدور سیگنال‌های ورود و خروج به بازار دارد. سرعت سیگنال دهی پرایس اکشن بسیار بیشتر از نمودارهای ابری ایچیموکو است. اما در این میان چندین بار هم سیگنال‌های نزولی پرایس اکشن صادر شدند، اما تنها یکی از این سیگنال‌های خروج از بازار عمل کرد. این نشان می‌دهد که به کمک میانگین‌های متحرک می‌توان سیگنال‌های پرایس اکشن را فیلتر کرد و سیگنال‌های کاذب را تشخیص داد. یکی از مزیت‌های مهم نمودارهای ابری ایچیموکو، امکان کسب سودهای بالا و مدیریت معامله است. هر چند پرایس اکشن سیگنال‌های سریع‌تری صادر می‌کند، اما از آنجایی که در پرایس اکشن توجه اصلی بر روی کندل های قیمتی است، همواره این احتمال وجود دارد که معامله‌گر خیلی سریع از بازار خارج شود و یک حرکت بلند را از دست بدهد. نمودارهای ابری ایچیموکو در ترکیب با پرایس اکشن به شما کمک خواهند کرد تا بعد از یافتن سیگنال‌های مناسب، معامله را به درستی مدیریت کنید.


سرفصل‌های آموزش ایچیموکو

 1. مقدمه آموزش ایچیموکو
 2. آموزش اندیکاتور ایچیموکو (آموزش نمودار ابری ایچیموکو Ichimoku Cloud Chart)
 3. بُعد اول اندیکاتور ایچیموکو: بُعد تاریخی بازار یا Chikou Span
 4. مثال بُعد اول – بُعد تاریخی بازار (Chikou Span): بازار صعودی
 5. مثال بُعد اول – بُعد تاریخی بازار (Chikou Span): بازار نزولی
 6. مثال بُعد اول – بُعد تاریخی بازار (Chikou Span): بازار خنثی یا بدون روند
 7. بُعد دوم اندیکاتور ایچیموکو: بُعد فعلی بازار (Tenkan Sen و Kijun Sen)
 8. مثال بُعد دوم – بُعد فعلی بازار (Kijun و Tanken Sen): بازار صعودی
 9. مثال بُعد دوم – بُعد فعلی بازار (Kijun و Tanken Sen): بازار نزولی
 10. بُعد سوم اندیکاتور ایچیموکو: بُعد آتی بازار
 11. مثال بُعد سوم – بُعد آتی بازار (Senkou A,B): مثالی برای ابر کومو و نگاه کلی به بازار.

آشنایی با سایر اندیکاتور ها:

آخرین مطالب