مثال بُعد دوم – بُعد فعلی بازار (Kijun و Tanken Sen): بازار نزولی

شنبه 13 شهریور 1400 - 9:38

مرحله اول

ichimoku-indicator-Kijun-Tenkan-Sen-bearish-01

آموزش ایچیموکو – مرحله اول؛ تشکیل پین بار نزولی و سقوط بازار به زیر میانگین های متحرک ایچیموکو

در این بخش نمونه‌ای از یک حرکت نزولی ۱۱۰۰ پیپی را در بازار فارکس برای جفت ارز GBPUSD را بررسی می‌کنیم. حرکت نزولی ۱۱۰۰ پیپی در نمودارهای چهارساعته به ندرت اتفاق می‌افتد. نباید تصور کنید که همیشه باید به دنبال کسب سود ۱۱۰۰ پیپی بود. این تنها یک استثنا است که به خوبی مدیریت یک حرکت نزولی بزرگ را برای معامله‌گر به نمایش می‌گذارد.

در نمودار چهارساعته شاهد هستیم که GBPUSD با تشکیل پین بار نزولی و شکستن میانگین‌های متحرک کوتاه و بلند (حمایت جزئی و اصلی) سقوط کرده است. در عین حال که این حرکت یک سیگنال قطعی خروج برای خریداران از بازار بود، سیگنال فروشی هم برای ورود فروشندگان GBPUSD تلقی می‌شود.

با این حال طبق وضعیت فعلی بازار یا همان میانگین‌های متحرک، هنوز سیگنالی در بازار صادر نشده است. هر چند که قیمت در زیر میانگین‌های کوتاه و بلند قرار گرفته، که به معنی نزولی بودن بازار است. اما روند هر دو میانگین صاف است. همچنین برای اینکه سیگنال تغییر روند صادر شود، بایستی منتظر عبور میانگین متحرک کوتاه به زیر میانگین متحرک بلند ماند. یعنی خط قرمز به زیر خط آبی سقوط کند. در اینجا تنها معامله‌گران ریسک‌پذیر و معامله‌گران پرایس اکشن می‌توانند وارد بازار شوند. اما به احتمال زیاد معامله‌گران ایچیموکو هنوز برای تائید شدن سیگنال منتظر باقی خواهند ماند.


مرحله دوم

ichimoku-indicator-Kijun-Tenkan-Sen-bearish-02

آموزش ایچیموکو – مرحله دوم؛ وضعیت میانگین های متحرک از شروع یک حرکت نزولی حکایت دارند.

بعد از چند ساعت، میانگین متحرک کوتاه (قرمز) به زیر میانگین متحرک بلند سقوط می‌کند و سیگنال فروش ایچیموکو هم صادر می‌شود. این سیگنال فروش، تأییدی برای سیگنال فروش پین بار نزولی است که تقریباً ۱۵۰ پیپ قبل صادر شده بود.


مرحله سوم

ichimoku-indicator-Kijun-Tenkan-Sen-bearish-03

آموزش ایچیموکو – مرحله سوم؛ به فاصله میانگین بلند (خط آبی) با کندل های قیمتی توجهی کنید.

معمولاً وقتی روند بازار به نزولی تغییر می‌کند، میانگین‌های متحرک تبدیل به مقاومت‌های بازار می‌شوند. این یعنی تا وقتی میانگین‌های کوتاه و بلند نمودار ابری موقعیت خود را در قالب مقاومت حفظ کرده‌اند، روند هم نزولی باقی خواهد ماند. در نمودار زیر شاهد هستیم که قیمت بعد از برخورد به میانگین‌های متحرک قرمز و آبی سقوط می‌کند. در این جا به فاصله میان قیمت، میانگین کوتاه و بلند توجه کنید. هر سه روند نزولی به خود گرفته‌اند. هر چند که فاصله قیمت با میانگین متحرک کوتاه منطقی است. اما فاصله میان قیمت و میانگین متحرک بلند بیش از حد زیاد است. این یعنی رفته‌رفته احتمال بازگشت صعودی GBPUSD به میانگین متحرک بلند جدی‌تر می‌شود. در این جا تنها دو سناریو پیش روی بازار است: یا قیمت به میانگین متحرک بلند خواهد رسید یا میانگین خود را به قیمت خواهد رساند. با این وجود هنوز نشانه‌ای از خروج از معامله فروش دیده نمی‌شود.


مرحله چهارم

ichimoku-indicator-Kijun-Tenkan-Sen-bearish-04

آموزش ایچیموکو – مرحله چهارم؛ آیا بازار برای بازگشت صعودی آماده است؟

بعد از سقوط بیش از ۳۰۰ پیپی GBPUSD، اولین نشانه‌های بازگشت صعودی در بازار دیده می‌شود. دو پین بار صعودی متوالی تشکیل شده و میانگین متحرک کوتاه هم شکسته شده است. روند میانگین متحرک بلند هم خنثی است. در اینجا شاید منطقی باشد که بخشی از سود معامله را تثبیت کرد. چون‌که هم سیگنال پین بار صعودی تشکیل شده و هم وضعیت میانگین‌های متحرک چندان جالب نیست.


مرحله پنجم

ichimoku-indicator-Kijun-Tenkan-Sen-bearish-05

آموزش ایچیموکو – مرحله پنجم؛ سقوط شدید میانگین بلند (خط آبی)

اگر در نمودار قبلی بخشی از سود معامله را تثبیت کرده‌اید، شاید با دیدن نمودار بعدی افسوس بخورید. اما به خاطر داشته باشید که اولین وظیفه شما به عنوان یک معامله‌گر بازار فارکس، حفظ سرمایه و سود به دست آمده است. پس اگر در تحلیل‌ تکنیکال خود به این نتیجه رسیده‌اید که باید بخشی از معامله را ببندید، این کار را حتماً بکنید و افسوس سودهای از دست رفته را نخورید. در نمودار بعدی شاهد هستیم که میانگین متحرک بلند به سمت قیمت سقوط کرده و خود قیمت GBPUSD هم به زیر میانگین متحرک کوتاه بازگشته است. یعنی روند بازار همچنان نزولی است. شیب میانگین متحرک بلند هم نشانگر قدرت روند نزولی است.


مرحله ششم

ichimoku-indicator-Kijun-Tenkan-Sen-bearish-06

آموزش ایچیموکو – مرحله ششم؛ مقاومت میانگین بلند موجب تضعیف مجدد GBPUSD شده است

در بخش آموزشی گفته بودیم که اگر قیمت در خلاف جهت روند بازار از میانگین کوتاه عبور کند و به میانگین بلند برخورد کند، به این معنی است که بازار وارد فاز اصلاحی شده و این حرکت صرفاً به خاطر تثبیت سود بخشی از معامله‌گران بوده است. در نمودار بالا شاهد هستیم که این اتفاق روی داده و قیمت بعد از شکست میانگین کوتاه به میانگین بلند برخورد کرده است. اما از آنجایی که میانگین بلند وضعیت خود را در قالب مقاومت حفظ کرده و قیمت دوباره به زیر میانگین‌های متحرک سقوط کرده، می‌توان گفت که روند بازار نزولی است و هنوز سیگنالی برای خروج از بازار دیده نمی‌شود.


مرحله هفتم

ichimoku-indicator-Kijun-Tenkan-Sen-bearish-07

آموزش ایچیموکو – مرحله هفتم؛ به پین بار های صعودی عمل نکرده توجه کنید. ایچیموکو سیگنال های پرایس اکشن را فیلتر می کند.

روند نزولی که از محدوده ۱٫۴۳۷۵ دلاری شروع شده بود همچنان ادامه دارد و تقریباً نزدیک به یک ماه است که GBPUSD در حال سقوط است. میزان افت GBPUSD از ۱٫۴۳۷۵ دلار به ۸۷۵ پیپ رسیده و ما تنها یک‌بار اقدام به تثبیت سود کرده‌ایم. این یعنی هنوز هم بخشی از معامله فروش باز است. در نمودار پایینی شاهد هستیم که بعد از اینکه GBPUSD در قالب مقاومت به میانگین متحرک بلند برخورد کرد، روند به حالت نزولی بازگشت و اصلاح بازار خاتمه یافت. نزدیکی قیمت به میانگین متحرک کوتاه و فاصله نسبتاً ثابت قیمت با میانگین متحرک بلند نشانگر قدرت روند نزولی است. هنوز هیچ نشانه‌ای برای خروج از معامله فروش دیده نمی‌شود. چندین پین بار صعودی هم در بازار تشکیل شده، اما تمامی پین بارها کاذب بوده‌اند. چون‌که قیمت نتوانسته بعد از تشکیل پین بار صعودی از میانگین‌های متحرک عبور کند.


مرحله هشتم

ichimoku-indicator-Kijun-Tenkan-Sen-bearish-08

آموزش ایچیموکو – مرحله هشتم؛ بیش از یک ماه از سیگنال فروش GBPUSD می گذرد.

بیش از یک ماه از سیگنال فروش GBPUSD می‌گذرد و روند نزولی همچنان ادامه دارد. اما مدتی است که GBPUSD با میانگین‌های متحرک درگیر است. فاصله میان میانگین‌های متحرک و قیمت از بین رفته است و بازار وارد فاز خنثی شده است. اما آیا این پایان روند است و باید از بازار خارج شد؟ ورود به معامله زمانی که بازار در فاز خنثی قرار دارد، کار سختی است. اما سخت‌تر از آن داشتن معامله باز در زمانی است که روند بازار خنثی است. شاید برخی از معامله‌گران با برخوردهای چندین باره قیمت با میانگین‌های متحرک و همچنین از بین رفتن فاصله میان این سه، تصمیم بگیرند از معامله فروش خارج شوند و به بازارها و فرصت‌های دیگر تمرکز کنند. اما اینکه روند تغییر کرده است یا این صرفاً یک دوره استراحت برای بازار است، هنوز مشخص نیست. برای اینکه روند نزولی خاتمه یابد، باید قیمت به بالای میانگین‌های متحرک عبور کند و میانگین متحرک کوتاه هم به بالای میانگین بلند برسد.

وقتی بازار در یک محدوده‌ای نوسان می‌کند، اوج‌ها و کف‌های قیمتی جدیدی ثبت نمی‌شوند. این وضعیت را میانگین متحرک بلند یا همان خط آبی به خوبی نشان می‌دهد. صاف بودن میانگین بلند نشانگر خنثی بودن بازار است.


مرحله نهم

ichimoku-indicator-Kijun-Tenkan-Sen-bearish-09

آموزش ایچیموکو – مرحله نهم؛ اولین سیگنال خرید GBPUSD بعد از یک ماه و نیم سقوط و نزول متوالی بازار ظاهر شد.

تقریباً یک ماه و نیم زمان برد تا اولین سیگنال خروج از معامله فروش صادر شود. این اتفاق بعد از نوسانات نمودار قبلی روی نداد، بلکه بازار باز هم سقوط کرد و در نهایت بعد از ثبت کف قیمتی در نزدیکی ۱٫۳۲ دلار رفته‌رفته فروشندگان از بازار خارج شدند. در نمودار زیر شاهد هستیم که برای اولین بار در یک ماه و نیم گذشته، میانگین متحرک کوتاه به بالای میانگین بلند عبور کرده و هر دو سیر صعودی به خود گرفته‌اند. قیمت هم در بالای میانگین‌های متحرک قرار دارد. این آخرین نشانه از پایان معامله فروش یک و نیم ماهه است.


سرفصل‌های آموزش ایچیموکو

 1. مقدمه آموزش ایچیموکو
 2. آموزش اندیکاتور ایچیموکو (آموزش نمودار ابری ایچیموکو Ichimoku Cloud Chart)
 3. بُعد اول اندیکاتور ایچیموکو: بُعد تاریخی بازار یا Chikou Span
 4. مثال بُعد اول – بُعد تاریخی بازار (Chikou Span): بازار صعودی
 5. مثال بُعد اول – بُعد تاریخی بازار (Chikou Span): بازار نزولی
 6. مثال بُعد اول – بُعد تاریخی بازار (Chikou Span): بازار خنثی یا بدون روند
 7. بُعد دوم اندیکاتور ایچیموکو: بُعد فعلی بازار (Tenkan Sen و Kijun Sen)
 8. مثال بُعد دوم – بُعد فعلی بازار (Kijun و Tanken Sen): بازار صعودی
 9. مثال بُعد دوم – بُعد فعلی بازار (Kijun و Tanken Sen): بازار نزولی
 10. بُعد سوم اندیکاتور ایچیموکو: بُعد آتی بازار
 11. مثال بُعد سوم – بُعد آتی بازار (Senkou A,B): مثالی برای ابر کومو و نگاه کلی به بازار.

آشنایی با سایر اندیکاتور ها:

آخرین مطالب