بُعد سوم اندیکاتور ایچیموکو: بُعد آتی بازار

شنبه 13 شهریور 1400 - 10:39

بخش سوم نمودار ابری ایچیموکو خود از دو اندیکاتور تشکیل شده است:

الف) اندیکاتور سنکو اسپن ای Senkou Span A

ب) اندیکاتور سنکو اسپن بی Senkou Span B این دو اندیکاتور در کنار یکدیگر تشکیل ابر می‌دهند. در واقع فاصله میان این دو خط، همان “ابر ایچیموکو” (Ichimoku Cloud) است، برای درک بهتر شکل شماره (۱) را ببینید. در این بخش بایستی توجه کرد که در کل ما دو نوع ابر داریم:
 • ابر فعلی کومو، که با کندل های قیمتی فعلی بازار انطباق دارد.
 • ابر آتی کومو، که در سمت راست کندل های قیمتی قرار گرفته است.
Ichimoku Cloud Chart AND SENKOU SPAN A ANS SENKOU SPAN B

شکل (۱) آموزش ایچیموکو – شکل ابرهای کومو و خطوط سنکو اسپن A و سنکو اسپن B

سنکو اسپن A

 معمولا خط Senkou Span A خط را با رنگ تیره نشان می‌دهیم، اما استانداردی برای آن وجود ندارد و هر رنگی می‌توان انتخاب کرد (برای تنظیمات رنگ این مبحث را ببینید) . فرمول محاسبه این خط خیلی ساده است. تنها کافی است میانگین دو خط تنکن سن و کیجون سن را به‌اندازه ۲۶ کندل به سمت راست (آینده) انتقال دهید.

معمولاً بخش آتی نمودارهای ابری بسیاری از معامله‌گران تازه‌کار را گیج می‌کند، چون که در واقع ما با دو نوع ابر سر و کار داریم (ابر فعلی و ابر آتی). به همین دلیل معامله‌گر همیشه با دو خط سنکو اسپن A سر و کار دارد، یکی به نام سنکو اسپن A فعلی و دیگری آتی. سنکو اسپن A فعلی (زیر/بالای قیمت‌های فعلی) در واقع میانگین دو خط تنکن و کیجون ۲۶ کندل قبل است. به همین دلیل زمانی که شما قیمت فعلی را با این خط مقایسه می‌کنید، در واقع در حال مقایسه قیمت فعلی با مقادیر ۲۶ کندل قبل کیجون و تنکن هستید. خط سنکو اسپن A آتی هم میانگین خط تنکن سن و کیجون سن فعلی است.

سنکو اسپن B

برای محاسبه Senkou Span B، میانگین بالاترین قیمت و پایین‌ترین قیمت در ۵۲ کندل گذشته را به دست می آوریم و بعد به‌اندازه ۲۶ کندل به سمت راست انتقال می‌دهیم. از آنجایی که این اندیکاتور با ۵۲ کندل سر و کار دارد، بلند ترین بازه زمانی در ایچیموکو را داراست و به همین دلیل اهمیت زیادی دارد.

نکات مهم در رابطه با ابر ایچیموکو

شاید در نگاه اول کار با ابر کومو پیچیده و سخت به نظر برسد، اما بعد از مدتی کار با نمودار ها متوجه خواهید شد که کار با ابر کومو خیلی هم سخت و پیچیده نیست. در ابر کومو هر چند رنگ ابر می تواند وضعیت سنکو A و سنکو B نسبت به یکدیگر را نشان دهد، اما هیچ گاه از رنگ ابر برای تحلیل بازار استفاده نکنید. نکته دیگری که بایستی حتما به آن توجه داشت، روند دار بودن بازار است. زمانی که بازار بدون روند یا خنثی است، اندیکاتور ایچیموکو کارایی ندارد و ابر کومو و سایر اجزای نمودار ابری معنایی نخواهند داشت.

 • روند فعلی بازار:

  • روند صعودی: اگر قیمت بالای ابر کومو باشد.
  • روند نزولی: اگر قیمت زیر ابر کومو باشد.
  • روند خنثی: اگر قیمت در داخل ابر کومو باشد.
 • روند آتی:

  • روند صعودی: اگر سنکو A بالای سنکو B باشد.
  • روند نزولی: اگر سنکو A زیر سنکو B باشد.
  • روند خنثی: اگر سنکو A با سنکو B برابر باشد.
 • قدرت روند. قدرت ابر آتی کومو به کمک سنکو A و B آتی تعیین می‌شود:

  • روند صعودی قوی: ابر آتی کومو صعودی است و هر دو خط سنکو A و B به سمت بالا نشانه رفته اند.
  • روند صعودی ملایم: ابر آتی کومو صعودی است، سنکو A آتی صعودی است و سنکو B آتی صاف است.
  • روند صعودی ضعیف: ابر آتی کومو صعودی است، سنکو A آتی نزولی است و سنکو B آتی صاف است. به عبارت دیگر بازار در شرف بازگشت قوی یا تغییر روند است.
  • روند نزولی قوی: ابر آتی کومو نزولی است و هر دو خط سنکو A و B آتی نزولی هستند.
  • روند نزولی ملایم: ابر آتی کومو نزولی است و سنکو A آتی هم نزولی است، اما سنکو B آتی صاف است. این یعنی بازار در معرض به راه انداختن بازگشت جزئی یا قوی است.
  • روند نزولی ضعیف: ابر آتی کومو نزولی است، سنکو A آتی صعودی است و سنکو B آتی صاف است. این یعنی بازار در معرض به راه انداختن بازگشت قوی و یا تغییر روند است.
 • ابر کومو فعلی نشانگر حمایت یا مقاومت مهم بازار است. سایه ابر کومو همان ابری است که در پشت قیمت‌های فعلی بازار قرار دارد. تا زمانی که سایه ابر کومو شکسته نشده، نمی‌توان به راه افتادن روند جدید امیدوار بود. هر چه میزان نوسان قیمت در نزدیکی سایه کومو بیشتر باشد، تاثیر سایه کومو بر قیمت ها هم بیشتر خواهد بود.
 • اگر خط سنکو B صاف باشد، حمایت یا مقاومت قوی بازار تلقی خواهد شد. هر چه طول خط صاف سنکو B بلندتر باشد، قدرت حمایت یا مقاومت هم قوی‌تر خواهد بود.
 • اوج یا کف‌هایی که توسط سنکو A تشکیل شده‌اند، حمایت یا مقاومت قوی بازار هستند.
 • فضای بین سنکو A و سنکو B ابر آتی کومو نشانگر میزان نوسانات بازار است. هر چه ضخامت ابر آتی کومو بیشتر باشد، می‌توان انتظار نوسانات بیشتر بازار را داشت و احتمال تغییر روند هم پایین خواهد بود. زمانی که روند قوی در بازار به راه می‌افتد، ضخامت ابر آتی کومو نازک تر می‌شود و خطوط سنکو A و B با ابر کومو همسو می‌شوند.
 • اگر قیمت از بالا وارد سایه ابر کومو شود، روند بازار می‌تواند صعودی باشد و حرکت نزولی هم به عنوان اصلاح در نظر گرفته شوند. اگر قیمت از پایین وارد سایه ابر کومو شود، روند بازار می‌تواند نزولی باقی بماند و حرکت صعودی هم به عنوان اصلاح در نظر گرفته شود.
 • ضخامت ابر کومو. هر چه ضخامت ابر فعلی کومو کلفت تر باشد، یعنی شکستن آن کار سختی خواهد بود. اگر ضخامت ابر کومو نازک باشد، احتمال شکست آن هم بیشتر خواهد بود. در ابر آتی، ضخامت ابر کومو می تواند محدوده زمانی مناسب برای ورود به بازار خنثی یا نوسانی را نشان دهد. به طور مثال اگر در نمودار قیمتی شاهد تشکیل ابری ضخیم در چند روز آینده هستیم، با رسیدن بازار به این محدوده زمانی شاهد نوسانات خنثی بازار خواهیم بود. هر چند تعیین محل دقیق نوسانات خنثی بازار کار سختی است، اما زمان آن را می توان به کمک ابر کومو آتی تشخیص داد.

سرفصل‌های آموزش ایچیموکو

 1. مقدمه آموزش ایچیموکو
 2. آموزش اندیکاتور ایچیموکو (آموزش نمودار ابری ایچیموکو Ichimoku Cloud Chart)
 3. بُعد اول اندیکاتور ایچیموکو: بُعد تاریخی بازار یا Chikou Span
 4. مثال بُعد اول – بُعد تاریخی بازار (Chikou Span): بازار صعودی
 5. مثال بُعد اول – بُعد تاریخی بازار (Chikou Span): بازار نزولی
 6. مثال بُعد اول – بُعد تاریخی بازار (Chikou Span): بازار خنثی یا بدون روند
 7. بُعد دوم اندیکاتور ایچیموکو: بُعد فعلی بازار (Tenkan Sen و Kijun Sen)
 8. مثال بُعد دوم – بُعد فعلی بازار (Kijun و Tanken Sen): بازار صعودی
 9. مثال بُعد دوم – بُعد فعلی بازار (Kijun و Tanken Sen): بازار نزولی
 10. بُعد سوم اندیکاتور ایچیموکو: بُعد آتی بازار
 11. مثال بُعد سوم – بُعد آتی بازار (Senkou A,B): مثالی برای ابر کومو و نگاه کلی به بازار.

آشنایی با سایر اندیکاتور ها:

آخرین مطالب