آموزش پولبک (Pullback): قیمت در یک خط راست حرکت نمی‌کند

سه شنبه 28 اردیبهشت 1400 - 18:34

بازار همیشه قابل پیش‌بینی نیست و هیچ وقت در یک خط راست و مستقیم حرکت نمی‌کند. در واقع قیمت‌ها همیشه با نوسانات صعودی و نزولی (افزایش و کاهش) در حال تغییر هستند. همه بازارهای مالی چنین وضعیتی دارند. در بازارهای مالی هیچ وقت نوسانات قیمتی را مد نظر نمی‌گیرند، بلکه برآیند نوسانات بازار است که برای سرمایه‌گذاران و معامله گران اهمیت دارد. برآیند نوسانات قیمتی می‌تواند یک روند مشخص داشته باشد، یا در حال تغییر روند باشد و یا بازار در دامنه محدودی بدون روند خاصی نوسان کند.

بازار روند دار

آموزش فارکس پرایس اکشن پولبک روند نزولی

آموزش پولبک – روند نزولی

در شکل بالا کاملاً مشخص است که بازار روند نزولی (Bearish) دارد و قدرت فروشندگان بیشتر از خریداران است. هر چند که فروشندگان کنترل را در دست دارند، اما باید توجه داشت که خریداران و فروشندگان همیشه در حال رقابت هستند. نه فروشندگان و نه خریداران، بدون جنگیدن بر سر قیمت کوتاه نمی‌آیند. همان‌طور که در نمودار مشاهده می‌شود، هر بار که بازار سقوط می‌کند، خریداران از قیمت‌های پایین‌تر وارد بازار می‌شوند و با رشد قیمت‌ها، برخی از فروشندگان هم سریعاً تثبیت سود می‌کنند و معامله فروش را می‌بندند. همین مسئله باعث نوسانات زیگزاگ در نمودار قیمتی می‌شود. با این حال از آنجایی که قدرت فروشندگان بیشتر از خریداران است، در نهایت قیمت‌ها دوباره سقوط می‌کنند و این چرخه قیمتی ادامه می‌یابد.

بازار در حال تغییر روند

آموزش فارکس پرایس اکشن پولبک تغییر روند بازار

آموزش پولبک – بازار در حال تغییر روند

در نمودار بالایی، خریداران بر بازار تسلط دارند و قیمت را بالا می‌کشند. درست مثل بازار روند دار صعودی. با این حال فروشندگان هم به دنبال فرصتی برای فروش و خروج از بازار هستند. در نیمه‌های نمودار، خریداران به این نتیجه می‌رسند که قیمت به اندازه کافی افزایش یافته و حتی برخی بر این باورند که قیمت بیش از حد گران شده است. اگر جیب خریداران خالی شده باشد و نتوانند از روند صعودی حمایت کنند، قدرت فروشندگان افزایش خواهد یافت و از قیمت‌های گران وارد بازار خواهند شد. فروشندگان گران می‌فروشند و وقتی‌که قیمت کاهش یافت ارزان می‌خرند. به همین دلیل وقتی قیمت‌ها به اندازه کافی افزایش می‌یابد، فروشندگان وارد بازار می‌شوند. از آنجایی که قدرت خریداران کاهش یافته و پولی نمانده، قیمت‌ها کاهش خواهند یافت.
به تدریج که فروشندگان کنترل را در دست گرفتند، برخی از خریداران احساس خواهند کرد که فرصتی برای بازگشت اصلاحی بازار فراهم شده است، به همین دلیل سریعاً اقدام به خرید خواهند کرد. در نمودار هم اگر توجه کنید، بعد از پایان روند صعودی یک موج کاهشی به راه افتاده و بعد از آن یک بازگشت مثبتی در بازار دیده می‌شود. این بازگشت صعودی همان تلاش خریداران برای احیای روند صعودی است. توجه داشته باشید که معامله گران بازار همیشه افراد باهوشی نیستند. معمولاً این بازگشت‌های صعودی ناشی از ورود خریدارانی است که روند صعودی را از دست داده‌اند و با تأخیر وارد بازار شده‌اند. از آنجایی که قدرت فروشندگان بیشتر از خریداران است، دوباره قیمت‌ها سقوط می‌کنند. این بار خریدارانی که هنوز معامله خود را نبسته‌اند هم سریعاً معاملات خرید را می‌بندند و فشارهای فروش تشدید می‌شوند. همان‌طور که می‌بینید افراد زیادی با دیدگاه‌های متفاوت در بازار فعال هستند و این فعالیت‌ها منجر به نوسانات صعودی و نزولی در بازار می‌شوند.

بازار بدون روند یا خنثی

آموزش فارکس پرایس اکشن پولبک بازار بدون روند خنثی

آموزش پولبک – بازار بدون روند

حتی اگر بازار نوسانات دو سویه نزولی و صعودی داشته باشد، باز هم این امکان وجود دارد که بازار در دامنه محدودی نوسان کند. در واقع وقتی قدرت خریداران و فروشندگان برابری کند، بازار هم وارد فاز خنثی خواهد شد. با این حال باز هم نباید انتظار حرکت بازار در یک خط صاف و افقی را داشت. در عوض وقتی قیمت به کف فاز خنثی رسید، خریداران وارد بازار خواهند شد. در مقابل وقتی‌که قیمت به سقف می‌رسد، فروشندگان وارد بازار خواهند شد و قیمت‌ها را پایین خواهند آورد. معمولاً وقتی بازار وارد فاز خنثی می‌شود که سرمایه‌گذاران و معامله گران نسبت به روند بازار شک و تردید داشته باشند. یعنی آینده برای فعالین بازار مبهم است و هیچ کس نمی‌تواند تصمیم درستی بگیرد.

بازار مبهم و پیچیده

آموزش فارکس پرایس اکشن پولبک بازار مبهم پیچیده

آموزش پولبک – بازار مبهم و پیچیده

آموزش فارکس پرایس اکشن پولبک بازار مبهم پیچیده رالی و اصلاح

آموزش پولبک – تشخیص بازار مهم و پیچیده

حال که با انواع بازارهای روند دار آشنا شده‌اید، وقت آن رسیده تا با وضعیت پیچیده در بازار هم آشنا شوید. در شکل اول، می‌توانید ببینید که بازار هیچ وقت در یک خط راست حرکت نکرده است. علاوه بر این بازار وضعیت‌های متفاوتی از روند را تجربه می‌کند. در شکل دوم به راحتی می‌توانید تشخیص دهید که بازار در کدام دوره در چه وضعیتی بوده است.

تایم فریم و نقد شوندگی

چرخه‌های قیمتی در تمامی تایم فریم‌ها یا نمودارهای زمانی دیده می‌شوند. یعنی بازار می‌تواند روند دار، در حال تغییر روند و یا در فاز خنثی باشد و این چرخه‌های قیمتی را در نمودار روزانه، چهارساعته و حتی یک دقیقه تجربه کند. با این حال برای این‌که بازار بتواند چرخه‌های قیمتی را تجربه کند، باید نقدینگی کافی در بازار وجود داشته باشد. وقتی بازار نقد شوندگی بالایی داشته باشد، انجام معامله هم آسان خواهد بود. یعنی می‌توانید در قیمت‌های دلخواه وارد بازار شوید و یا معامله را ببندید. یعنی همیشه خریداران یا فروشنده‌ای با حجم‌های بالا در بازار حضور دارد. توجه داشته باشید که اگر بازار نقد شوندگی بالایی نداشته باشد، باز هم چرخه‌های قیمتی اتفاق خواهند افتاد، اما سرعت تغییر چرخه‌های قیمتی به شدت بالا خواهد بود، به‌طوری‌که قیمت شاید در خطوط راست تغییر کند!