آموزش پولبک (Pullback): پولبک ساده (Simple Pullback)

سه شنبه 28 اردیبهشت 1400 - 18:35

برای این‌که چرخه‌های قیمتی تشکیل شوند، بازار باید پولبک بزند. برای ادامه یافتن روند صعودی یا نزولی باید حتماً پولبکی انجام شود تا خریداران یا فروشندگان تازه‌نفس وارد بازار شوند. پولبک بخشی جدایی‌ناپذیر چرخه‌های قیمتی است. پولبک می‌تواند در تمام تایم فریم‌های بازار ظاهر شود. عمق و سرعت پولبک هم می‌تواند متفاوت باشد.
به عنوان یک معامله‌گر، می‌توانید به جای این‌که آینده را پیش‌بینی کنید، تنها پولبک را تشخیص دهید و سپس تحلیل‌های خود را بر پایه همین پولبک ها و واکنش بازار به آن انجام دهید. فراموش نکنید که در حرفه معامله‌گری باید سعی کنید همیشه از علم آمار و احتمالات به نفع خود استفاده کنید. با تشخیص درست و به موقع پولبک می‌توانید فرصت‌هایی با شانس موفقیت بالا را کشف کنید. وقتی معامله‌ای شانس موفقیت بالایی دارد، می‌توانید خیلی ساده وارد بازار شوید.
برای راحتی کار ما پولبک ها را به دو گروه ساده و پیچیده تقسیم کرده‌ایم.

پولبک ساده (Simple Pullback)

یک پولبک ساده در شکل الگوی ABCD تشکیل می‌شود. به همین دلیل تشخیص این الگو خیلی ساده است. با این حال پروسه تکمیل و تشکیل پولبک پیچیده طولانی است. پولبک ساده می‌تواند ساده بماند و یا این‌که به یک پولبک پیچیده تبدیل شود. با این حال ما نمی‌دانیم که چه زمانی این اتفاق خواهد افتاد، به همین دلیل همیشه سعی کنید مدیریت ریسک و حجم معاملات را به دقت انجام دهید. اگر در حال بررسی پولبک هستید و زمان زیادی برای این کار صرف کردید، به احتمال زیاد با یک پولبک پیچیده مواجه هستید و یا اصلاً پولبکی در کار نیست. این یعنی تشخیص پولبک ساده کار آسانی است. توجه داشته باشید که شما همیشه این حق انتخاب را دارید که نموداری را ببندید و در نمودار دیگری به دنبال فرصت معاملاتی یا سیگنال باشید.

پولبک عمیق (Deep Pullback)

آموزش پولبک پرایس اکشن فارکس پولبک عمیق Deep Pullback

آموزش پولبک – پولبک عمیق Deep Pullback

تشخیص پولبک عمیق آسان‌تر از سایر پولبک هاست:

  • در پولبک عمیق، قیمت حرکت بزرگی را در جهت خلاف روند اصلی به راه می‌اندازد.
  • پولبک عمیق می‌تواند خیلی سریع اتفاق بیفتد و یا مدت‌زمان تشکیل آن کُند باشد.
  • معمولاً پولبک عمیق از چند کندل نزولی (در روند صعودی) یا چند کندل صعودی (در روند نزولی) تشکیل می‌شود و یک یا دو کندل تشکیل شده نسبتاً بلندتر از سایرین است. با این حال نکته کلیدی در پولبک ها، فاصله‌ای است که پولبک در خلاف جهت روند اصلی طی می‌کند.
  • در تصویر بالا، فروشندگان در زمان به راه افتادن پولبک قدرت را در دست دارند، اما از این قضیه غافل هستند که خریداران با کاهش قیمت در حال ورود به بازار هستند و به زودی بازار به همان روند صعودی قبلی باز خواهد گشت. این پدیده همان خرید از اصلاح یا خرید از کف قیمتی در روندهای صعودی است.

پولبک کم‌عمق (Shallow Pullback)

آموزش پولبک پرایس اکشن فارکس پولبک کم‌عمق Shallow Pullback

آموزش پولبک – پولبک کم‌عمق Shallow Pullback

پولبک کم‌عمق حرکت محدودی در خلاف جهت روند اصلی است. پولبک کم‌عمق هم می‌تواند خیلی سریع تشکیل شود و یا به مدت‌زمان بیشتری نیاز داشته باشد. حتی گاهی اوقات شاید پولبک کم‌عمق تنها شامل چند کندل خنثی باشد و به نظر برسد که بازار در یک محدوده کوتاه در حال نوسان است. معمولاً پولبک کم‌عمق شامل کندل ها دوجی و کندل هایی با بدنه کوچک می‌شود. گاهی اوقات کندل هایی با دنباله‌های بلند هم شکل خواهند گرفت. نوع کندلی که تشکیل می‌شود چندان اهمیتی ندارد، چیزی که مهم است نحوه حرکت کندل هاست. پولبک کم‌عمق نشان می‌دهد که بازار یک‌طرفه است. به طور مثال در تصویر بالا فروشندگان تنها توانستند سه کندل ضعیف در خلاف جهت روند اصلی ایجاد کنند و بعد از آن خریداران دوباره وارد بازار شده‌اند و روند اصلی و صعودی احیا شده است. معمولاً بعد از پولبک های کم‌عمق انتظار می‌رود که بازار حرکت قوی را تجربه کند.

پولبک شارپ (Sharp Pullback)

آموزش پولبک پرایس اکشن فارکس پولبک شارپ Sharp Pullback

آموزش پولبک – پولبک شارپ Sharp Pullback

منظور از پولبک شارپ، همان پولبک هایی است که خیلی سریع اتفاق می‌افتند. پولبک شارپ شامل یک یا دو کندل قیمتی است، اما شاید از چند کندل قیمتی دیگر هم تشکیل شود. نکته اصلی که باید به خاطر بسپارید، سرعت تشکیل این پولبک است که نسبتاً خیلی سریع اتفاق می‌افتد. پولبک شارپ می‌تواند کم‌عمق یا عمیق هم باشد. در پولبک های شارپ باید با احتیاط عمل کنید و خیلی به دنبال پیش‌بینی زودهنگام بازار نباشید. در تصویر بالا بازار خیلی سریع در خلاف جهت روند صعودی سقوط می‌کند و کندل نزولی و نسبتاً بزرگی تشکیل می‌شود. اما در ادامه خریداران هم سریع دست‌به‌کار می‌شوند و از فرصت به دست آمده برای خرید ارزان بهره می‌برند.

پولبک صاف (Flat Pullback)

آموزش پولبک پرایس اکشن فارکس پولبک صاف Flat Pullback

آموزش پولبک – پولبک صاف Flat Pullback

در نگاه اول شاید به نظر برسد که پولبک صاف همان پولبک کم‌عمق است. اما در واقع در این نوع پولبک، حرکت خلاف روندی هیچ عمقی ندارد و کندل های قیمتی در یک دامنه محدود و ثابت نوسان می‌کنند. پولبک صاف هم نشانگر یک بازار روند دار قوی است. در این نوع پولبک، معمولاً خریداران جدید نمی‌توانند فرصت مناسبی برای خرید و ورود به بازار پیدا کنند، چون‌که میزان بازگشت بازار در جهت خلاف بازار کوتاه است و به همین دلیل بسیاری از سرمایه‌گذاران منتظر می‌مانند. اما متأسفانه بازار بدون اصلاح یا پولبک قابل‌توجهی به روند اصلی باز می‌گردد.