قوانینی که به داد هر معامله گری می رسند!

یکشنبه 15 اسفند 1400 - 9:40

حرفه معامله‌گری هیچ محدودیتی ندارد و هر کس هر طور که دوست داشته باشد می‌تواند در این حرفه فعالیت کند. اما موفقیت در این حرفه تنها از یک راه به دست می‌آید: تبعیت از قوانین! آزادی عملی که در این راه وجود دارد در هیچ حرفه‌ای نیست. به همین خاطر خیلی از تازه واردها در همان ابتدا به خاطر این آزادی سردرگم می‌شوند! به عنوان معامله‌گر باید یاد بگیرید که برای خود قانون وضع کنید و از آن تبعیت کنید! شما برای موفقیت مستمر در این راه نیاز به یک سیستم و ذهنیت منظم و قانونمند دارید. در این مقاله قوانین کلی حرفه معامله‌گری را مرور کرده‌ایم. اگر تازه‌کار هستید حتماً به این قوانین احترام بگذارید.

آموزش فارکس – کار معامله گر برنامه ریزی است. معامله گر باید برای هر کار و ایده ای که دارد برنامه ریزی کند و طبق برنامه جلو برود. برای برنامه ریزی هم باید ابتدا قوانین بازی را بداند.


معامله‌گری و نوسان گیری روزانه، سرمایه‌گذاری نیست!


نوسان گیری روزانه همان سرمایه‌گذاری نیست! شما با نوسان گیری اقدام به خرید و نگهداری دارایی نمی‌کنید. نوسان گیری یک حرفه ریسکی است و اگر اشتباه کنید خیلی راحت تمام دارایی خود را در کمتر از یک روز از دست می‌دهید! شما باید قبل از ورود به این حرفه این مفهوم را به خوبی درک کنید.


نوسان گیری روزانه قمار نیست!


نوسان گیری روزانه، قماربازی نیست. اگر نمی‌خواهید این کار را جدی بگیرید، بهتر است که قبل از تحمل ضررهای سنگین از این حرفه دور شوید. نوسان گیری و معامله‌گری روزانه یک کار جدی و بسیار ریسکی است و نیازمند سخت‌کوشی است. حتی قبل از ورود به معامله هم کار سخت است.


برای هر چیزی باید برنامه معاملاتی داشته باشید!


برای همه چیز! حتی برای کنار گذاشتن چیزهایی که برنامه‌ای ندارید، باید برنامه‌ریزی کنید! از کجا معامله خواهید کرد؟ چه زمانی معامله خواهید کرد؟ چه چیزی را معامله می‌کنید؟ استراتژی معاملاتی شما چیست و چگونه پیاده‌سازی خواهید کرد؟ چقدر باید ریسک کنید؟ اگر دسترسی شما به بازار قطع شد، چه کار خواهید کرد؟ شما باید برای هر کاری برنامه داشته باشید و برنامه معاملاتی شما هم به گونه‌ای خواهد بود که همیشه در حال اجراست. بایستی سعی کنید این برنامه را توسعه و ارتقا دهید. حتماً توجه داشته باشید که برنامه معاملاتی شما باید مکتوب باشند.


در ۱۵ دقیقه ابتدایی بازار معامله نکنید!


معمولاً ۱۵ دقیقه اول روز معاملاتی بسیار نوسانی است و در عین حال داده‌های قیمتی جدید و به روز برای تصمیم‌گیری وجود ندارند. به همین دلیل بهتر است که در ۱۵ دقیقه اول روز کاری نکنید و تنها نظاره‌گر بازار باشید.


بعد از پایان جلسه معاملاتی، اقدامات خود را مرور کنید


عادت کنید هر روز بعد از پایان جلسه معاملاتی رفتار و اقدامات خود را مرور کنید. در طول جلسه معاملاتی چه کار کردید؟ واکنش شما به بازار چه بوده است؟ از خود سؤال بپرسید و مرور کنید که چه اتفاقی افتاده است؟ این بهترین فرصت برای یادگیری است. به این قانون پایبند باشید: در ۱۵ دقیقه اول جلسه کاری هیچ کاری نکنید و در پایان جلسه همه چیز را مرور کنید!


قبل از معامله ریسک و بازدهی را محاسبه کنید


باید پیش از ورود به هر معامله‌ای بدانید که چقدر می‌توانید ضرر کنید و چقدر می‌توانید سود کنید! نه‌تنها باید مقدار زیان و سود احتمالی را بدانید، بلکه باید از دستورات حد سود و حد ضرر هم برای کنترل معامله استفاده کنید. تبعیت از همین قانون ساده استفاده از دستور حد ضرر می‌تواند مزیت بزرگی باشد. چون‌که تقریبا هیچ تازه کاری دوست ندارد از حد ضرر استفاده کند و خیلی سریع با زیان از بازار اخراج می‌شود. اگر از حد ضرر استفاده کنید، حداقل می‌دانید که چگونه و بعد از چند ضرر از بازار اخراج خواهید شد. دانستن همین موضوع کافی است تا برنامه‌ای برای دوری از آن بنویسید!


بهترین معاملات را انتخاب کنید!


مجبور نیستید از هر جایی وارد معامله شوید! پول و سرمایه‌ای که وارد بازار کرده‌اید با ارزش است. هر سیگنال یا فرصت معاملاتی ارزش ورود ندارد. فرصت‌های معاملاتی را پیدا کنید که شانس موفقیت بالاتری دارند. وسواس به خرج دهید و هر سیگنالی را قبول نکنید!


همیشه خودتان را کنترل کنید!


وسوسه نشوید و اجازه ندهید جو بازار بر شما غلبه کند. بازار را دنبال کنید، اما اجازه ندهید بازار شما را کنترل کند. اگر بازار بدون حضور شما حرکت کرده، اجازه دهید حرکت کند و فکر نکنید که از قافله جا مانده‌اید. رفتار بازار را هیچ کس نمی‌تواند کنترل کند. هیچ کس هم نمی‌تواند به طور کامل و دقیق مثل بازار عمل کند. شما در نهایت می‌توانید خودتان را کنترل کنید.


اگر شک داشتید، حجم معامله را پایین بیاورید


اگر به شانس موفقیت معامله شک دارید، با حجم کمتری وارد شوید. این یک ایده ساده برای محدود کردن ضرر معامله است. توجه داشته باشید که شما مجبور نیستید همیشه معامله کنید. اما وقتی‌که تصمیم به معامله گرفته‌اید و ته دلتان هم شک دارید، بهتر است که با حجم کمتری وارد معامله شوید.


ضرر بخشی از معامله است!


تقریبا همه می‌خواهند هر روز در پایان جلسه کاری با سود به کار خود پایان دهند. معامله‌گری و به خصوص نوسان گیری کار ریسکی است و احتمالات در آن نقش زیادی دارد. این طبیعی است که بعضی روزها با ضرر کار را به پایان برسانید. ضرر بخشی از کار است. وظیفه شما به عنوان معامله‌گر هم این است که مطمئن شوید ضرری که متحمل شده‌اید، حداقل مقدار ممکن بوده است. اگر نتوانید ضرر را قبول کنید، کارهای احمقانه‌ای انجام خواهید داد و ضررهای بیشتری متحمل خواهید شد.